Ne dinlesek: Islandman, Troye Sivan, Low ve dahası

Tazecik albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Islandman – Godless Ceremony
(Music For Dreams)

Islandman’in 3. albümü, kökleri Anadolu toprağına tutunmuş, dalları ise Kuzey Afrika çölleri, Hindistan ve Ekvador’a uzanarak iklimleri, kültürleri birleştiren bir dünya ağacının serpilişini kutlama seremonisi. Türlü etnik enstrümandan yayılan sesler elektronik dokunuşlarla zenginleşiyor, sınırlar yok oluyor, ruhlar hayat enerjisiyle dolup taşıyor.

EP: Sufjan Stevens & Angelo de Augustine – Cimmerian Shade/You Give Death A Bad Name
(Asthmatic Kitty Records)

Kulaktan alınan antidepresan üreticisi ikili, filmlerden esinle yazdıkları şarkıları bir araya getirecekleri koleksiyondan son tadımlıkları da yayımladı. The Silence of the Lambs ilhamlı  bir yaratılış ninnisi olan “Cimmerian Shade” ve Night of the Living Dead’den yola çıkan “You Give Death A Bad Name” kanınıza bir damla huzur karıştıracak.

TEKLİ: Troye Sivan – Angel Baby
(Universal Music)

80’lere ışınlayan synthlerle bezeli bu aşk baladı, Sivan’ın çatlaklarından sızan güçlü ve tutkulu bir ithafı andırıyor. Lucas Chemotti tarafından hazırlanan glitchlerle dolu görsel eşlikçi, aşkın kusurlara rağmen kendini tedavi edebilen tuhaf düzenini açığa çıkarmış. Yeni tekli, Sivan’ın temmuz ayında paylaştığı “could cry just thinkin about you” parçasını takip etmekte.

TEKLİ: Su Sonia – Paraşüt 
(Universal Music Türkiye)

Bugy ve DJ Suppa iş birliğinde sözleri ve müziği yazılan 2. Su Sonia teklisi. R&B – soul atmosferini akılda kalıcı akor yürüyüşü ve sürükleyici bir prodüksiyonla derinleştiren “Paraşüt”ün Cem Adıyaman’ın ellerinden çıkan klibi de şarkının sonik dünyasıyla müthiş bir uyum içinde. Buradan izlenebilir.

TEKLİ: Eddie Vedder – Long Way
(Republic)

Eddie Vedder için sırada yepyeni bir solo koleksiyon var. Earthling, müzisyenin 10 yılın ardından kaydettiği ve herhangi bir filme eşlikçi olmayan ilk solo uzunçalar olacak. Albümün prodüktör koltuğunda Grammy ödüllü Andrew Watt oturuyor. Yayın tarihi henüz bilinmiyor ama klasik rock etkileşimleri taşıyan ilk tekli “Long Way”le ısınma turları başlayabilir.

ALBÜM: Low – HEY WHAT
(Sub Pop)

Mimi Parker ve Alan Sparhawk çiftinin modern ilahilerini topladığı yeni şaheseri. HEY WHAT’ı dinlemek, çok yakında gerçekleşen bir yıkıma tanık olurken uzakta bir yerlerde daha güzelinin doğduğunu duymak gibi. Kargaşa ile sadelik, umutla umutsuzluk arasında gidip gelen bu sürükleyici hikâyeyi molasız, bir oturuşta dinlemeniz tavsiye edilir.

TEKLİ: Syd – Right Track
(Syd Solo)

The Internet’in Syd’i, 4 yılın ardından yayımlayacağı ilk solo albümünün yeni iştah açısında afacan akustik gitar numaraları, yüksek temposu ve baştan çıkarıcı sözleriyle 90’lar R&B’sine atıfta bulunuyor. Chicagolu kült rapçi Smino da kendisine eşlikçi.

TEKLİ: Ólafur Arnalds – TREE
(Mercury KX)

“TREE”, medya sanatçısı Joachim Sauter tarafından tasarlanan Tri isimli kinetik enstalasyon için 2013’te yazılmış aslında. Ne yazık ki Joachim geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılınca, parçayı resmî olarak serbest bırakmak ve arkadaşını sevgiyle anmak istemiş İzlandalı sonik büyücümüz. Yerçekimsiz bir boşlukta yavaşça aktığınızı hissettiren müziğe, yerleştirmeden görüntüler de eşlik etsin derseniz, sizi böyle alalım.

ALBÜM: Saint Etienne – I’ve Been Trying To Tell You
(Saint Etienne Limited)

Hipnotikliği bol tekrarlı yapısı ve minimal sözlerinde saklı bir albümle döndü Saint Etienne. Elektronik motiflerin gerçek kuş cıvıltılarına dönüştüğü özgün bir atmosfer sunan kayda, dibi görünen pırıl pırıl bir denize dalar gibi güvenle bırakabilirsiniz kendinizi.

TEKLİ: Nightmares on Wax – Wonder / Own Me
(Warp Records)

Önümüzdeki ay yayımlanacak yeni Nightmares on Wax albümü Shout Out! To Freedom…, isminden de anlaşılacağı üzere özgürlük fikrini mesele ediniyor. Prodüktör, konuklarından özgürlüğün ne anlama geldiğinden ilham alan müzikler üretmelerini istemiş ve ortaya manifesto gibi bir albüm çıkmış. İlk 2 teklide kendisine Shabaka Hutchings ve Haile Supreme eşlik etmekte.

TEKLİ: BADBADNOTGOOD – Beside April
(People’s Champ)

Kanadalı progresif caz triosunun yeni incisi Talk Memory için 8 Ekim’i heyecanla beklerken albümden 2. güzellik geldi bile. Yaylılarla gitarların mücadelesine ortak olduğumuz parçanın, yönetmen koltuğunda Camille Summers-Valli’nin oturduğu, Gürcistan’ın yemyeşil dağlarından karanlıklara uzanan etkileyici klibi ise tam burada

ALBÜM: Manic Street Preachers – The Ultra Vivid Lament
(Sony Music)

Galli gruptan, solist James Dean Bradfield’ın bakım evine yerleşen komşusunun hediye ettiği 100 yaşındaki piyanonun titreşimlerini duyabileceğiniz, sonunda sizi piyano kadar yaşamaya motive edecek yeni albüm. Ayçiçeği tarlaları arasında uzanan o dümdüz yollarda, elinizi camdan çıkarıp rüzgâra bırakmış, denize ulaşmayı hayal ettiğiniz günlerin birinde izin verin kulağınız da bu müzikle dolsun.

TEKLİ: Mastodon – Pushing The Tides
(Reprise Records)

Reprise Records etiketiyle 22 Ekim’de yayımlanacak 8. Mastodon albümü Hushed and Grim’in çıkış teklisi. Saç döktüren Mastodon rifflerini özleyenleri memnun edecek türden. Grubu mavi ışıkların hâkimiyetinde şarkıyı çalarken gördüğümüz klibinin labirentler, maskeler ve yamyamlarla kurgulanmış sembolik bir anlatısı var. İzlemek için buraya. 

TEKLİ: Tirzah – Hive Mind (feat. Coby Sey)
(Domino)

Tirzah’nın sabırsızlıkla beklediğimiz yeni albümünün 4. parçası, sık sık birlikte çalıştığı Coby Sey’le yazmış. Albümde parmağı olan müzisyen dostlarından Mica Levi de iş birliğinin bir diğer parçası. Minimal davul döngüsü etrafında genişleyen parça, Leah Walker ve Rebecca Salvadori’nin çektiği ve düzenlediği 10 dakikalık kısa bir filmle birlikte yayımlandı.

ALBÜM: Sarah Davachi – Antiphonals
(Late Music)

Sarah Davachi kompozisyonlarını bütünüyle deneyimlemek için yapılması gerekenleri hatırlatalım: Dikkatinizi dağıtacak tüm iletişim kaynaklarını sessize alın, ekranları kapatın, hatta gözlerinizi kapatın, vücudunuzu rahat olduğunuz bir pozisyona getirin. Zihninizi kurcalayan şeylerin yavaş yavaş silikleştiğini fark ettikten sonra kendinizi muazzam bir kaosun ortasında güvenli bir sığınakta bulacaksınız.

TEKLİ: Radiohead – If You Say The Word
(XL Recordings)

Radiohead’in bizce talihsiz bir kararla KID A MNESIA ismi verilen yeni arşiv derlemesinde, 2000 ve 2001 tarihli albümlerin remastered versiyonlarının yanı sıra o dönem kaydedilip hiç yayımlanmamış parçaların yer aldığı özel bir albüm de var. Albüm duyurusuyla birlikte, aynı zamanda “C-minor Song” ismiyle de bilinen “If You Say The Word” parçası dinlemeye açıldı.

TEKLİ: Yard Act – The Overload
(ZEN F.C.)

Vokalist James Smith şarkının albüm akışında bir uvertür görevi gördüğünü söylüyor. Şarkı, kalabalıktan yükselen gürültü bulutunu, kendi düşüncelerini akıtmak için bir araç olarak kullanan bir karakterin bakış açısıyla yazılmış. Bir anlamda kes-yapıştır yaklaşımıyla var olmaya çalışan bir kişi tasviri yapıyor Smith.

ALBÜM: Korhan Futacı – Shadowboxing
(The State51 Conspiracy)

İsmini boksörlerin kendi kendilerine boks yapmalarına verilen terimden alan ve Gölge Boksu anlamına gelen Shadowboxing, Futacı’nın karantina günlerindeki insansızlık hâline yaptığı bir gönderme. Baştan sona bir ritüeli andıran bir dinleme deneyimi sunan albümün ritim düzenlemelerinde ve prodüksiyonunda Burak Irmak’ın da parmağı var.

TEKLİ: Big Thief – Certainty
(4AD)

Folk ezgilerinden beslenen dörtlü, bu kez bedenleri meşe ağaçlarının altındaki tatlı serinliğe; zihinleri bomboş bir kumsalda yakılan ateşin başına doğru sürüklüyor. Elektrikten mahrum geçen 3. günde, solist Adrianne Lenker verandada şarkı yazarken grup arkadaşı Buck Meek onu fark ediyor ve yağmur damlaları gitarlarını okşarken şarkıyı tamamlıyorlar.

TEKLİ: James Blake – Famous Last Words
(Republic / Polydor Records)

1 ay rötar yiyen yeni James Blake albümünden, yaylı partisyonlarıyla büyüleyen bir tekli. Hemen her işinde olduğu gibi cezbedici synth partisyonlarıyla açılan parça, müzisyenin “Seninle hâlâ konuştuğuma inanamıyorum” şeklindeki iç dökümüyle birlikte yaylıların kollarına bırakıyor dinleyiciyi. 

ALBÜM: King Krule – You Heat Me Up, You Cool Me Down
(XL Recordings / Matador)

Archy Marshall ve ekibinin pandemi öncesi çıktığı turnedeki bir dizi konserde kaydedilenler You Heat Me Up, You Cool Me Down adıyla albüme dönüştü. King Krule konser deneyimini animasyonlarla birleştiren yarım saatlik, Reuben Bastienne-Lewis imzalı bir filmimiz de var. Hemen burada.

TEKLİ: Dr. Lonnie Smith & Iggy Pop – Move Your Hand
(Blue Note Records)

Yine Blue Note etiketiyle 1969’da yayımlanan Dr. Lonnie Smith albümüne ismini veren “Move Your Hand” parçasını birlikte yeniden yorumlamışlar. Bu parça, Iggy Pop’un en sevdiği Dr. Lonnie Smith parçasıymış meğer.

TEKLİ: Josh Freese – Heavy Metal Car Collection / The Dwarves And The Queens
(Loosegroove Records)

The Vandals, Devo, A Perfect Circle, Nine Inch Nails, Sting, Guns N’ Roses ve daha yüzlercesine eşlik eden davulcu Josh Freese’in karantina günlerinde yazıp kaydettiği birer dakikalık parçalar albüm oluyor. Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins’in başrolde olduğu bir videoyla birlikte 2020 yazında paylaştığı “Heavy Metal Car Collection” ve “The Dwarves And The Queens”, albümden dinlediğimiz ilk tekliler.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran, Asena Büyük