Marilyn Monroe biyografisinin müzikleri Nick Cave ve Warren Ellis’ten

Nick Cave ve hemen her müzikal projesinde birlikte çalıştığı kadim dostu Warren Ellis, 2005 yapımı The Proposition’dan bu yana; aralarında Hell or High Water, The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford, Lawless gibi yapımların bulunduğu birçok film için atmosferik müziklere imza attı. İkili, iddialı bir yeni proje için soundtrack albüm kaydetmiş.

Söz konusu proje, Nick Cave & The Bad Seeds’in Skeleton Tree albümünün hazırlık sürecini konu eden One More Time with Feeling belgeselini çeken Andrew Dominik’in yeni filmi Blonde. Joyce Carol Oates’un aynı isimli 2000 tarihli romanından uyarlanan film, Marilyn Monroe’nun yaşantısına bakan bir biyografi. Ana de Armas’ı Monroe rolüyle izleyeceğimiz filmin kadrosunda Adrien Brody, Bobby Cannavale ve Julianne Nicholson da var. 

Netflix’in 2022 takviminin ses getirecek yapımlarından biri olan Blonde’un müziklerinin Cave ve Ellis tarafından bestelendiği ve kayıtların tamamlandığını The Guardian duyurdu. İkilinin, çekimleri tamamlanmak üzere olan bir başka Andrew Dominik filminde Ghosteen ve Carnage albümlerinden parçaları seslendirdiği de gelen haberler arasında.

Warren Ellis’in yeni kitabı: Nina Simone’s Gum

Geçtiğimiz aylarda Mariane Faithfull’la 19. yüzyıl romantik dönem şairlerinin şiirlerinden ilham alan She Walks in Beauty albümünü yayımlayan Warren Ellis, 2 Eylül’de Faber etiketli bir kitap yayımlıyor. Otobiyografik kitap, ismini 1999’da Londra’daki Meltdown Festival’da Nina Simone konserinden sonra Ellis’in sahneye çıkıp piyanonun üzerinde duran Simone tarafından çiğnenmiş sakızı alıp, bir koleksiyon ürünü gibi muhafaza etmesinden alıyor. Söz konusu sakız, Nick Cave’in Stranger Than Kindness sergisinin koleksiyonunda yer almıştı.

Kitapla ilgili detaylar burada.