Marjinlerden*: William A. Hall

Dedesi New York’ta çalışan bir illüstratör, annesi ise ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın soyundan geldiklerini iddia eden bir şair olan William A. Hall, 1943 Los Angeles doğumlu. 1997’deki vefatına kadar annesiyle yaşayan Hall, annesinin vefatından sonra kendisini sokaklarda bulmuş. Çocukluğundan beri çizim yapan ve arabalara büyük bir ilgi duyan Hall’un kendine stabil bir hayat ve başını sokacak bir ev aramaktansa hayatını arada sırada değiştirdiği klasik Amerikan arabalarında geçirmesi belki de bu nedenle çok şaşırtıcı değil.

hall12

thumbnail-16

İlkokulda aldığı dersler haricinde bir sanat eğitimi görmeyen William Hall’un ilk göz ağrısı ise aslında heykel yapmaktı. Anaokulunda alüminyum folyodan yaptığı bir Baltimore Oriole cinsi kuş heykelini hiç unutmadığını söyleyen sanatçı, sokaklarda yaşamaya başladığı zaman heykellerden vazgeçmek zorunda kaldı ve çizime yöneldi.

Los Angeles sokaklarında Cadillac, Buick ve Dodge gibi farklı klasik ve eski Amerikan arabalarını kendine ev olarak seçen Hall, direksiyona dayadığı çizim defterinin üzerine aynı anda hem retro hem de fütürüstik görünen araba modellerini, fantastik öğeler barındıran manzaraların içine konumlandırdığı yüzlerce çizim yaparak hayata tutunuyordu. Günde yaklaşık 12 saat çizim yapan ve etkileyici koleksiyonunu arabasının bagajında saklayan Hall’un hayatı bir gün bir sanat öğretmeninin garaj yoluna park etmesiyle değişti. Hall’dan arabasını çekmesini rica etmek için evden çıkan bu öğretmenin gözü arka koltukta duran çizimlere takıldı ve bir kaç saniye sürecek bu kısa konuşma Hall’un bagajındaki hazinesini öğretmenin beğenisine sunduğu bambaşka bir boyuta taşındı.

Untitled-Pumpkin-Castle-Exterior-2013.-Colored-pencil-on-paper-11x14-in-per-panel (1)

Zaman zaman bir kaç A4 boyutunda kağıdın üzerine yaptığı çizimleri bir araya getirerek tek bir kompozisyon yaratan Hall’un işlerinde sık sık başrole oturan sürücüsüz arabalar ise pencerelerinden tamponlarına, kapılarından ızgaralarına farklı ‘vintage’ unsurların geleceğe taşınarak yeniden hayal edildiği detaylarla göz dolduruyor. Hall’un ilk kez 2017 New York’ta gerçekleşen Outsider Art Fair’da sergilenen işleri bugünlerde binlerce dolara alıcı buluyor.

william-hall-henry-boxer-vertical-755x1024

a71fb3b617954a72545b0cfeb059ce14

*“Marjinlerden” serisinde her hafta, “Outsider Art” olarak tanımlanan; sanat kültürü, endüstrisi ve kurumlarının dışında kalan, çoğunlukla sanatçının resmi bir eğitime dayanmadan kendi kendine öğreterek yarattığı çalışmalardan oluşan alanın nev-i şahsına münhasır isimlerinden birini ağırlıyoruz.