Mark Hollis’in ardından: Talk Talk’un eşsiz dehasını anan 10 şarkı

Talk Talk’un kurucusu, vokalisti ve şarkı yazarı Mark Hollis, 64 yaşında hayata veda etti. Döneminin en tesirli gruplarından biri olan Talk Talk, Mark Hollis ile birlikte basta Paul Webb, davulda Lee Harris ve klavyede Simon Brenner tarafından 1981’de Londra’da kuruldu. İlk albümü Party’s Over’dan itibaren bir hit makinesi gibi yayın yapan Talk Talk, başta “Such a Shame”, “It’s My Life”, “Today”, “Life’s What You Make It” olmak üzere, aktif olduğu 10 küsur yıl içinde ürettiği eşsiz kayıtlarla synth pop’tan post rock’a, popüler müziğin dokunduğu her yere unutulmaz şarkılarıyla yön verdi.

Talk Talk’un karanlık synth pop’u zaman içinde şarkı yaklaşımı ve prodüksiyon anlamında yaptığı farklı deneylerle kendine çok özel konumlar edinmeye başladı. Grubun tanınırlığını daha da artıran ikinci albüm It’s My Life her ne kadar synth’ler baskınlığını korusa da çeşitli enstrümanların müziğe olağanüstü sıcak şekillerde mikslenmesiyle Talk Talk’un “synth pop” etiketini çoktan aştığını ve görkemli groove’ların peşinden gittiğini gösteriyordu. Müziğe eklenen piyanolar, gitarlar ve üst üste yapılan kayıtlarla Talk Talk’un kompleks melodileri ve sürükleyici ritimleri, bugün birer başyapıt kabul edilen The Colour of Spring, Spirit of Eden ve Hollis’in kendini saatin olmadığı bir odaya kapatarak farklı konuk müzisyenlerle çalışarak kaydettiği bilinen Laughing Stock albümleriyle dünyaya zenginliklerle dolu bir miras bıraktı.

Talk Talk 1992’ye kadar aktifti. 1998 yılında büyük beğeniyle karşılanan bir solo albüm yayınlayan Hollis, ilerleyen yıllarda müzik kariyerinden emekliliğini ilan ederek hayatına sevdiği insanlarla devam etmek üzere köşesine çekildi. Hollis’in hayata vedasına dair henüz resmî bir açıklama yayınlanmadı fakat 25 Şubat Pazartesi akşam saatlerinde haber yayıldığından beri müzik camiası üzüntülü mesajlarını paylaşıyor.

“Müzik asla fonda dinlenmemeli. Ona tüm dikkatinizi vermelisiniz.” – Mark Hollis

İşte tüm dikkati vererek dinlemek üzere, Talk Talk’un en sevdiğimiz kayıtlarından bir araya getirdiğimiz bir 10’lu: