Yeni Mabel Matiz albümünden bir yudum daha

Mabel Matiz, son albümü Maya’nın üzerinden geçen dört yılın ardından, “Hanfendi” ile serin ve iyimser bir başlangıç olarak tarif ettiği seslere doğru yolculuğu başlatmıştı. Yoldaki albüme işaret eden patikalara açılan yeni tekli “Kavşaklar”, videosuyla dijital platformlarda yerini aldı.

Mabel Matiz’in özüne doğru yaptığı yolculukta keşfettikleriyle şekillenen müziği, synthlere her zamankinden biraz daha fazla sarılan tınılarıyla yeni albüme duyulan heyecanı perçinliyor kuşkusuz. İmgelerle zihinlere aktardıklarında kendinden bir parça bulanlar, Matiz’in “Kavşaklar”ıyla tanıştıklarında değişimi hissedecekleri bir manifesto yudumlayacaklar âdeta. Çıkmazlara sürüklenen her düşünceye “Olanı farket / ilacın orada” öğretisiyle yaklaşmayı öneren “Kavşaklar”, akışı fark etmeye davet ediyor.

Pose Records etiketiyle yayımlanan parçanın prodüktörü Alaca. 

“Kavşaklar”, urban-pop ile Matiz’in kendine has namelerini tamamlıyor. Kapak görseli, tabiatı tamamen farklı köklere uzanan, rengârenk “Hanfendi” için de birlikte çalıştıkları Şilili sanatçı Maria Jesus Contreras imzalı. Cenan Çelik tarafından yönetilen video ise parçanın doğasında olan gölgeli hislerle örtüşen bir dokuda, bulutsu ve karanlık.

2022 için başka sürprizler de hazırladığını bildiğimiz Mabel Matiz ile yeni arayışları, synth pop’la ilk karşılaşması ve beklentilere nasıl yaklaştığı üzerine sohbete koyulduğumuz ve ardından hmmm? köşemiz için fotoğraflı cevaplar ile Z Raporu anketimize de hızlı yanıtlar aldığımız söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Yazı: Asena Büyük