Martin Birch (1948-2020)

60’ların sonu itibariyle İngiltere’nin rock ve metal müzik geleneğine imzasını atan figürlerden biri olan Martin Birch, 71 yaşında hayatını kaybetti. Birch; Fleetwood Mac, Black Sabbath, Iron Maiden ve Deep Purple gibi ikonik grupların albümlerinde ses teknisyeni ve prodüktör olarak görev almıştı.

Kariyerine 1969’da Jeff Beck ve Fleetwood Mac albümlerinde kayıt teknisyeni olarak başlayan Birch, daha sonra Deep Purple’la çalışmaya başlamış ve grubun 70’lerde yayımlanan dört albümünde prodüktörlüğü üstlenmişti. Deep Purple döneminin ardından Whitesnake ve Rainbow’la ortaklıklara giden Martin Birch, 80’lerle birlikte İngiliz heavy metalinin imza prodüktörlerinden birine evrildi. Black Sabbath’ın Heaven and Hell ve Mob Rules albümlerinin ardındaki isim olan Birch, 1981-1992 aralığında tam 10 Iron Maiden albümünde görev başındaydı. 1992 çıkışlı Fear of the Dark, emekliliğe ayrılmadan önceki son işi oldu. Birch, 1990 çıkışlı Iron Maiden albümü No Prayer For The Dying’den “Holy Smoke”un klibinde de rol almıştı.

Ölüm sebebi açıklanmayan Martin Birch’ün vedasının ardından birlikte çalıştığı müzisyenler sosyal medya hesaplarından anısına paylaşımlar yaptı.