Martin Scorsese ve Fran Lebowitz’le New York eleştirisi

Martin Scorsese’nin Netflix’te 8 Ocak 2021’de prömiyeri yapılacak son işi Pretend It’s a City’den yeni bir fragman paylaşıldı. 


Belgesel, eleştirmen ve deneme yazarı Fran Lebowitz’in sanatla ilgili görüşlerine odaklanıyor. Doğma büyüme New Yorklu olan huysuz eleştirmenimiz, şehri canlı bir form olarak görüyor ve bir performans olarak değerlendiriyor. New York’u, onunla birlikte geziyor ve şehri onun bakışıyla değerlendiriyoruz. Şehrin caddeleri, turistleri ve sakinleri onun anlatısında önemli bir yer tutuyor ve anladığımız kadarıyla memnuniyetsiz eleştirmenimiz belgesel boyunca pek çok şeyden yakınmaya devam ediyor.

Bu proje Lebowitz ve Scorsese’nin ilk iş birliği değil. Scorsese daha önce de Lebowitz’in röportajlarını ve çeşitli konuşmalarından kesitleri içeren HBO belgesel filmi Public Speaking’i (2010) yönetmişti. Scorsese’nin uzun zamandır arkadaşı olan; Metropolitan Life ve Social Studies gibi çok satan kitapların yazarı Lebowitz, yönetmenin 2013 yapımı ünlü filmi The Wolf of Wall Street’te de minik bir rol almıştı.

2019’da The Irishman’le ilk Netflix iş birliğini gerçekleştiren yönetmenin bu yeni işi, bir streaming platformunda yayımlanacak ikinci uzun metrajı. Ayrıca yönetmenin bir diğer projesi olan Killers of the Flower Moon’un da Apple TV+’da prömiyerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Filmin kadrosuna Leonardo Di Caprio ve Robert De Niro var.

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki