Hayao Miyazaki’nin streaming servisleriyle olan ilişkisine dair açıklamalar

Hayao Miyazaki’nin bir akıllı telefon bile kullanmaması Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki’nin işine yaramış gibi görünüyor.. Ghibli filmleri ilk kez bu sene dijital platformlarda belirmeye başladı. Yapılan bu büyük değişikliğin altında hem Hayao Miyazaki’nin dijital dağıtıma dair bilgi eksikliği hem de yönetmenin yeni film hazırlığında oluşu yattığı söyleniyor. 

Suzuki’nin “Ghibli Müzesi’nin Hikâyesi” fotoğraf kitabının yayınlanmasının ardından katıldığı etkinlikte yöneltilen soruya verdiği cevap, bu değişimi açıklar nitelikte: “Hayao Miyazaki şu anda bir film yapıyor, ancak bu çok zaman alıyor. Ve elbette para.” Bahsedilen film Miyazaki’nin, 2013’te gösterime giren The Wind Rises filminden sonra yayınlanacak ilk animasyonu. Aslında yönetmen The Wind Rises’dan sonra uzun metraj filmler çekmeyeceğini açıklamış olsa da ilerleyen dönemde Studio Ghibli için kısa animasyon filmi çekmeye başladı. Genzaburo Yoshino’nun yazdığı 1937 kitabına dayanan How Do You Live? adlı kısa filmi üzerine birkaç yıldır çalışan yönetmenin verdiği bilgiye göre 2019 Aralık’ta filmin sadece %15’i bitmiş.

Suzuki’ye göre Miyazaki, dijital platformlardaki hizmetlerin ve bu platformlara geçen Ghibli filmlerinin hangi yayın hizmetlerine tabi olacağı hakkında hiçbir fikri olmadığı için onaylamış. Yapımcı, Ghibli kurucu ortağını yayın haklarını satmanın doğru hamle olduğuna ikna etmek için Miyazaki’nin yayın hizmetlerindeki farkındalık eksikliğini kullanabildiğini söyledi. Suzuki söyleşide “Hayao Miyazaki yayın hizmetlerinin ne olduğunu bilmiyor. Bilgisayar veya akıllı telefon kullanmıyor” sözleriyle konuya açıklık getirdi.

Studio Ghibli filmleri geçen ay Netflix’te yalnızca Kuzey Amerika dışında yayın yapmaya başladı. HBO MAX, Ghibli’nin Kuzey Amerika’daki kataloğunun yayın haklarını güvence altına aldı ve bu filmlerin Mayıs 2020’de yayınlanmaya hazır olacağı açıklandı. Suzuki, endüstrinin genel yayın stratejilerini takip etmek gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Netflix’te yapılan yeni filmlerle ilgileniyorum. Platformun sağladığı hizmet için tarafımızdan yeni filmlerin oluşturulması daha olası olabilir. Bir film yapımcısı olarak sinemaların ve DVD’lerin bir filmin yayınlanması için önemli olduğuna inansam da dijital dağıtımın belirleyici olduğunu düşünüyorum.”

Yazı: Işıl Saykan