Stop-motion, kara komedi ve gerilimin kesişimi: The House

Netflix’in yetişkinlere yönelik stop-motion antolojisi The House, tüyler ürpertici ilk fragmanıyla karşımızda. Yapımcılığını İngiltere merkezli Nexus Studios’un üstlendiği seri, “eksantrik bir kara komedi” olarak tanımlanıyor. Farklı zamanlarda yaşayıp, aynı evi yuva edinen ev sahiplerinin gerçeküstü hikâyelerine odaklanacak. Tanıtımda evin sakinleriyle tanışarak, dizinin kasvetli atmosferini keşfe çıkıyoruz.

Her bölümde farklı bir yönetmenin dümene geçtiği animasyon dizi, stop-motion dünyasından tanıdık isimleri kadrosunda bulunduruyor. This Magnificent Cake!den Emma de Swaef ve Marc James Roels ikilisi, Poles Apartla kısa animasyon dalında BAFTA kazanan Paloma Baeza ve The Burden ile bilinen Niki Lindroth von Bahr, sırayla yönetmen koltuğuna geçmiş. The House; Helena Bonham Carter, Matthew Goode, Susan Wokoma, Mia Goth ve Jarvis Cocker’ın yer aldığı yıldızlarla dolu seslendirme kadrosuyla da oldukça iddialı.

İlk hikâye, 19. yüzyılda yaşayan ailenin gizemli bir hayırseverle tanışması sonucu başından geçenleri konu ediyor. Günümüzde geçen ikinci hikâye ise emlak sektöründen bir fare hakkında. Yenilenmiş bir evi satmaya çalışırken, eve gelen habersiz misafirler tarafından planları sekteye uğruyor. Üçüncü hikâye, fragmanda gördüğümüz üzere kıyamet sonrası gibi görünen yakın bir gelecekte geçiyor. Bu sefer kahramanımız, eski ihtişamına kavuşturmak için çok sevdiği harap malikanesinde kalmaya kararlı bir kedi.

The House, 14 Ocak’tan itibaren Netflix kataloğunda yerini alacak.

Stop-motion dünyasından atlamamak gereken 3 dizi
The Wind in the Willows stop-motion
The Wind in the Willows

Kenneth Grahame’in aynı adlı romanına dayanan The Wind in the Willows, 1984 ve 1987 yılları arasında, İngiliz kanalı ITV’de yayımlanmıştı. Dünyayı keşfetmek için evden ayrılan Mole’un, tanıştığı arkadaşlarıyla beraber ormanın vahşi tarafıyla yüzleşmelerini anlatıyor. Richard Pearson, Peter Sallis, Michael Hordern ve David Jason dizinin seslendirme kadrosunda yer alan isimlerden.

robot chicken stop-motion
Robot Chicken

Seth Green ve Matthew Senreich tarafından yaratılan Adult Swim serisi Robot Chicken; oyuncaklar, filmler, televizyon dizileri ve oyunlara atıfta bulunarak popüler kültüre karşı eleştirel bir dil kullanıyor. Her bölümde yapım için özel olarak oluşturulmuş orijinal karakterlere, ünlü isimler ve kurgusal tiplemeler eşlik ediyor. 2005’te başlayıp ekran macerasına hız kesmeden devam eden yapım, televizyonun en uzun soluklu stop-motion dizilerinden.

Shaun The Sheep stop-motion
Shaun The Sheep

Wallace and Gromit spin-off’u olarak  ortaya çıkan, Aardman üretimi stop-motion animasyon dizisi Shaun The Sheep, 2007’de CBBC’de yayımlanmaya başladı. Küçük bir İngiliz çiftliği olan Mossy Bottom’da yaşayan koyun sürüsüne odaklanan yapım, sürü lideri Shaun’un normalde sıkıcı olan hayatlarına heyecan katma girişimlerini takip ediyor. Seri, 2015’te Shaun the Sheep Movie adıyla filme uyarlandı; Oscar adaylığı ve 100 milyon doları aşan hasılat elde etti. Ardından gelen devam filmi Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (2019) ile Shaun ve arkadaşları yeniden beyazperdeye taşındı.

Yazı: Ezgi Oğraş