Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio’nun yeni ortaklığına ilk bakış

The Aviator, Gangs of New York, Shutter Island, The Departed ve The Wolf of Wall Street. İş birliği yaptıkları 5 önemli filmin ardından Martin Scorsese, favori oyuncularından Leonardo DiCaprio ile 6. kez bir araya geliyor. Üstelik bu sefer yanlarında Scorsese’nin bir başka vazgeçilmezi Robert De Niro da var. Uzun süredir gözlerimiz yollarda beklediğimiz, çekimleri son sürat Oklahoma’da devam eden Killers of the Flower Moon’dan ilk görsel yayımlandı.

1920’lerde büyük servet elde eden ve zamanla bölgelerindeki petrol kaynakları için sistematik olarak katledilen Osage yerlilerinin yaşadıklarını; o dönemde henüz yetkin bir teşkilat olmayan FBI’ın soruşturması üzerinden konu ediniyor Killers of the Flower Moon. Kelly Reichardt filmlerinden anımsanabilecek Lily Gladstone, böyle bir servetin varisi Mollie’yi; DiCaprio ise güçlü çiftlik sahibi William Hale’in (De Niro) yeğeni olan, kendi koyduğu kanunlar adına kaba kuvvet kullanan Ernest Burkhart’ı canlandırıyor.

Bir Apple TV+ projesi olan yapım, Eric Roth (Forrest Gump, The Insider, Mank) tarafından; David Grann’in çok satan, kurgu dışı kitabından uyarlandı.

Osage Kabilesi’nin gerçek hikâyesi

1800’lerin ortalarındaki katliamlar esnasında yaşadıkları Missouri ve Arkansas’dan zorla koparılan kabile, Oklahoma’nın kuzey doğusundaki arazi parçalarını satın almalarına izin veren bir anlaşmayı 1865’te imzalayana kadar, ABD hükümetinin çeşitli soykırım pratiklerine maruz kalmıştı. Onlarca yıllık acı ve zulmün ardından bu topraklara yerleştiler. Misafirperver olarak tanımlanan bölgede huzur içinde yaşayabileceklerini umuyorlardı.

Takvimler 1894’ü gösterdiğinde Oklahoma topraklarının altında ham petrol keşfedilmeye başlandı. Amerika topraklarını talan eden, yerli halkına kök söktüren ve sayısız can alan sanayileşme ilk kez Osage Kabilesi’nin yüzünü güldürdü; gıda ve ilaç kıtlığının yaşandığı günlerden, yılda on milyonlarca dolar kazandıkları bir servet patlamasına geçiş yaptılar. Elbette açgözlü güç simsarları boş durmadı ve petrol haklarının kontrolünü ele geçirmeye çalışırken Osage halkını terörize eden bir dizi cinayet için zemin hazırladı.

Yazar David Grann’in 2017 tarihli kitabında da belirttiği gibi, gansterlerin bu zenginliğin önünü kesmesi pek kolay olmadı. Sadece kabile halkı ile evlenerek topraklar üzerinde yasal olarak hak iddia edebilirlerdi. Filmde DiCaprio’nun hayat verdiği Ernest Burkhart, tam olarak böyle bir kişilik.

Certain Women
Amerikan yerlisi Lily Gladstone başrolde

Martin Scorsese’nin kendi tarihleri hakkında bir projeyi hayata geçireceğini duyan Osage Kabilesi’nin en büyük gündem konusu, Mollie karakterini canlandıracak ismin seçimi olmuş. Özellikle bölge gazeteleri, ancak Amerikan yerlisi bir oyuncu hayat verdiğinde Mollie’nin onore edilebileceğini söylemişler. Neyse ki rol, baba tarafından Amerikan yerlisi olan ve 11 yaşına kadar bir kabilede büyüyen Lily Gladstone’a gitmiş.

Yaklaşık 9 yıl önce oyunculuk kariyerine başlayan Gladstone, Arnaud Desplechin filmi Jimmy P.’de küçük bir rolde yer alsa da ismini geniş kitlelere Kelly Reichardt’ın ellerinden çıkan Certain Women (2016) ile duyurmuştu. Bir çiftlik işçisine hayat verdiği performansı o kadar beğenildi ki sayısız yıl sonu listesi ve eleştirmen ödüllerinde ismi zikredildi; Bağımsız Ruh ve Gotham Ödülleri’nden adaylıklar elde etti.

Kendisi Roxanne karakterini canlandırdığı Showtime dizisi Billions’dan veya Reichardt ile son iş birliği First Cow’dan da anımsanabilir.

Scorsese’den proje hakkında demeçler

2019’da, Osage Kabilesi’nin Baş Şefi Geoffrey Standing Bear ile görüşen Martin Scorsese, neden bu projeyi seçtiğini şu sözlerle açıklamıştı: “Beni gerçekten etkileyen şey, içten gelen kötülük duygusuydu. İçimizde ne var ki bizi bu kötülük eylemlerini gerçekleştirmeye muktedir kılıyor?”

Geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada ise pandemi süreci ve tüm diğer engellere rağmen, prodüksiyon sürecine başlamalarının kendisini ne kadar mutlu ettiğinden bahsetmişti. Set Oklahoma’da kurulmuş; çünkü yaşananları meydana geldiği yerde anlatabilmenin, zamanın ve insanların doğru bir tasviri için inanılmaz derecede kritik olduğunu düşünmekteymiş. 

Kadroda Tantoo Cardinal, William Belleau, Cara Jade Myers, JaNae Collins ve Jillian Dion başta olmak üzere birçok Amerikan yerlisi oyuncu dikkat çekmekte. Scorsese de öyküyü beyaz perdeye taşırken ve ülke tarihinde unutulmaması gereken bir zamanı ölümsüzleştirirken; oyuncu kadrosu başta tüm ekipte, Amerikan yerlisi yeteneklerin dâhil edildiğinin altını çiziyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer