“Tetris: The Movie”ye dair gelişmeler var

Efsane video oyunu Tetris’i konu edecek Apple TV+ filmi Tetris: The Movie’deKingsman: The Secret Service ve devam filmi Kingsman: The Golden Circle filmlerindeki Gary Eggsy Unwin karakteri ile hafızalara kazınan Taron Egerton’ın rol alacağı duyuruldu.

Egerton, Hollandalı video oyunu tasarımcısı ve yatırımcı Henk Rogers rolünde karşımıza çıkacak. Oyunun telif haklarını korumak adına verdiği mücadeleyle Rogers, 80’lerde oyun endüstrisinin gelişmesinde önemli rol üstlenmişti. Film de Tetris’in endüstride yarattığı büyük etki ve kendinden sonraki jenerasyonlara nasıl ilham olduğu hakkında. 

Senaryosunu Noah Pink’in yazdığı Tetris: The Movie’nin yönetmen koltuğunda Jon S. Baird var. Baird son olarak, Laurel-Hardy ikilisinin hikâyesini anlattığı 2018 yapımı Stan & Ollie filmi için kamera arkasındaydı. Çekimleri aralık ayında İskoçya’da başlayacak olan filmin oyuncu kadrosunda Taron Egerton’a kimin eşlik edeceği henüz bilinmiyor. Tetris’in yaratıcısı, Rus bilgisayar mühendisi Aleksey Leonidoviç Pajitnov’u kimin canlandıracağı özellikle merak konusu.

Tetris’ten Mars’a: Henk Rogers

1983’te Japonya’da Bullet-Proof Software, Inc. isimli oyun tasarımı ve yayını yapan şirketi kuran Henk Rogers, Tetris’in bugünkü popülaritesine ulaşmasında kilit rol oynayan isimlerin başında geliyor. Daha sonra Bullet Planet ismini alacak şirketi bünyesinde Pajitnov ortaklığıyla Tetris ismini markalaştıran ve The Tetris Company’yi kuran Rogers, 90’larda oyunun dönemin ünlü konsolu Game Boy’a taşınmasını sağlayan kişi aynı zamanda.

2007’de insanlığın gezegene verdiği zararın önüne geçme motivasyonuyla Blue Planet Foundation’ı kuran Rogers, 18 yaşından beri yaşadığı Hawaii’de iklim krizine dikkat çeken girişimlerini sürdürüyor. 2015’te Hawaii valisi David Ige ve ekibini 30 yıl içinde eyaletin elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağı yasa tasarısının yürürlüğe girmesi, Blue Planet Foundation’ın çalışmaları sayesinde gerçekleşti. Bu kanunlaştırma, ABD’de bir ilk oldu.

International MoonBase Alliance’ın kurucusu olan Henk Rogers’ın sıradaki hedefi Mars. Zira kendisi, Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) isimli, Mars’a gidilmesi için çalışma ve gözlemler yapan analog yaşam alanının da sahibi. Henk Rogers’ın altı kişilik ekibi, bir yıllık süreyi burada geçiriyor ve NASA’ya yardımcı olabilecek veriler üretmeyi amaçlıyor.

Apple TV+ aralık takviminde neler var?

Apple TV+, yakın gelecekte kataloğunu iddialı yapımlarla genişletecek. Aralıkta platformda yayımlanacak üç merak uyandıran yapıma bakalım.

Honor Kneafsey and Eva Whittaker in “Wolfwalkers,” premiering globally later this year on Apple TV+.

Wolfwalkers

The Secret of Kells, Song of the Sea ve The Breadwinner gibi yapımlarla gönülleri fetheden animasyon stüdyosu Cartoon Saloon’un yeni harikası. İrlanda mitolojisinden ilham alan bir hikâye anlatan ve tamamı el çizimi animasyon olan Wolfwalkers, 11 Aralık’ta yayımlanacak.

Earth At Night in Color

Marvel sinematik evreninin Loki’si Tom Hiddleston’ın anlatıcısı olduğu belgesel serisi, altı bölümden oluşuyor. Konusu ise hayvanların geceleri neler yaptığı. Yapımcıların kimi davranışların bu yapımla ilk kez görüntülendiği gibi bir iddiası var. 4 Aralık’ta yayında.

Mariah Carey’s Magical Christmas Special

Mariah Carey’nin Noel hiti “All I Want for Christmas is You” 25 yıl önce yayımlanmıştı. Bu yıl dönümünde Mariah Carey  bol konuklu bir yayın yapacak. 4 Aralık’ta yayımlanacak Noel özel programının konukları arasında Tiffany Haddish, Billy Eichner, Ariana Grande, Jennifer Hudson ve Snoop Dogg var.


Yükleniyor...