İngiliz polisiyesi sevenler bayılır: Slow Horses üzerine

Apple TV+ kataloğuna eklenen casus draması Slow Horses, sinema üzerine bir kariyer inşa etmiş Gary Oldman’ın ilk defa bir uzun soluklu dizi projesinde yer alışıyla öne çıkmakta özellikle. Oyuncu kadrosundaki Kristin Scott Thomas, Olivia Cooke ve Jack Lowden gibi tanıdık yüzlerin varlığı da cabası.

Advertisement

Zaman dilimi ve mekân

Günümüz Londra’sındayız.

Konu nedir?

Slow Horses İngiliz gizli istihbarat servisi MI5’ın içinde yer alan, beceriksiz ajanların gönderildiği bir alt birimi ve birimin başından geçenleri konu ediyor. Bu ıskarta ajanlar biriminin başkanı ise Gary Oldman’ın hayat verdiği aksi mi aksi, lanet mi lanet Jackson Lamb. Kendisi tam bir “karakter”. Bir de Lamb’a bağlı çalışan, batırdıkları bir iş yüzünden soluğu burada almış bir takım ajanlar yer ediniyor öyküde. Ajan dediğime bakmayın, ajanlık yaptırılmıyor pek kendilerine. Lamb’in onlara verdiği saçma sapan işlerle vakit öldürüyorlar genelde.

Ekibe son dâhil olan ajan ise Jack Lowden’ın hayat verdiği, çok önemli bir tatbikatta işleri batırınca Lamb’in yanına gönderilen River Cartwright. Ancak pek yerinde durabilen bir tip değil ve kendisine verilen görevde yakaladığı bir ipucunu sonuna kadar, yapmaması gerektiği hâlde takip ediyor. O esnada İngiltere’yi derinden sarsan bir olay yaşanıyor; Pakistanlı bir genci kaçıran ırkçı radikal bir grup, onu birkaç saat içinde infaz edeceğini ilan eden bir video yayımlıyor. Ve işte sonra olaylar olaylar…

İzlemeden önce bilmemiz gerekenler

İngiliz yazar Mick Herron’ın The Slough House serisinin, aynı isimli ilk kitabından uyarlama Slow Horses. Jackson Lamb odağında ilerleyen bir roman serisi bu.

Jenerik müziğinde Mick Jagger imzası görüyoruz. Diziye özel bestelenen “Strange Game” isimli şarkı pek güzel.

Slow Horses’ın ekran macerası devam edecek. Hatta final bölümünün sonunda 2. sezondan bir kesit dahi var. Yani çekilmiş, hazır. Bizim kudurmamız bekleniyor yayımlanması için.

İlk intiba?

Hızlı, eğlenceli, afacan, yeri gelince de sert. İngiliz polisiyesi sevenler bayılır. Öte yandan bir Happy Valley ya da Broadchurch ağırlığında değil draması tabii. Sherlock ya da Gangs of London kıvamını tercih edenlere hitap eder gibi geldi.

Dizi çok hızlı akıyor. Muhabbetler, sahneler hızlı hızlı ilerliyor. İsimlere, yerlere, ufak detaylara dikkat ederek izlemek lazım; sonra “twist” ânında anlamamızlık yaşanmasın..

Slow Horses’ın esas temasını, İngiltere’nin majör sorunlarından olan ırkçılık ve aşırı milliyetçilik oluşturuyor. Bu mevzular üzerinden güzel bir taşlama da yapılıyor. 

En çok neyi sevdin?

Gary Oldman tabi ki! Kelimenin tam manasıyla ossurarak oynuyor (izleyenler anlar ne demek istediğimi) ama yine de insanı kendine hayran bırakıyor. Geçenlerde, serinin tanıtım süreci esnasında verdiği bir demeçte, yakın gelecekte emekli olabileceğini söylemiş kendisi. Onu doya doya izlemek için son projeler anlaşılan.

En az neyi sevdin?

Biraz matrak olma çabası hissediliyor ama espriler pek tutmuyor sanki.

Neyi seven bunu sever?

Tinker, Tailor, Soldier, Spy; Homeland, Sherlock, Gangs of London, Line of Duty.

Formu dolduran: J. Hakan Dedeoğlu