Marvel Sinematik Evreni’nde görmeyi umduğumuz 5 süperkötü

Çizgi roman uyarlamaları için tam anlamıyla zirvenin yaşandığı 2018, Marvel Sinematik Evreni’nin de 10. yılı. Black Panther filmiyle gişe rekorlarını alt üst eden Marvel, bu yıl vizyona girecek Deadpool 2, Venom ve Ant-Man and The Wasp gibi filmleriyle Cable, Ghost ve henüz dedikodu aşamasında olsa da Carnage gibi uzun zamandır sinematik uyarlamaları beklenen karakterleri izleyicilerle buluşturacak.

Marvel Sinematik Evreni’nin geride kalan 10 yılında henüz karşımıza çıkmayan ama Bant Mag. ekibinin favori Marvel kötüleri arasında zirveye oynayan karakterleri bir sıralayalım istedik. Sinematik uyarlamalarını heyecanla beklediğimiz Marvel kötülerini listelerken, yakın gelecekte karşımıza çıkması kaçınılmaz olan Mysterio ve Doctor Doom gibi karakterleri bir kenara bıraktığımızın da altını çizelim.

marvel_moleman

Mole Man

1961 yılında yayımlanan Fantastic Four #1’da okuyucuların huzuruna çıkan Mole Man, Marvel evreninin en kendine has karakterlerinden biri. Görünüşü itibariyle sosyal sıkıntıları olan ve kendi kabuğuna çekilmiş bir nükleer araştırmacı olan Harvey Rupert Elder’ın süper kötü kimliği olan Mole Man, New York’un yeraltında Mole-People isimli bir orduya da sahip. Fantastic Four’un Marvel sinematik evreninin en başarısız yapımlarından olduğunu düşününce, söz konusu karakterle beyaz perdede tanışmak için epey vakit var gibi gözüküyor.

marvel_taskmaster

Taskmaster

George Pérez ve David Micheline tarafından yaratılan ve ilk olarak 1980 yılında bir çizgi romanda görülen Taskmaster, fotografik reflekslere sahip ilginç bir kötü. Karşılaştığı insanların dövüş tekniklerini anında kopyalayabilme yetisine sahip olan Taskmaster, Marvel’ın House of M, Marvel Apes ve Age of Ultron gibi popüler serilerinde yer aldı. İlk başta The Avengers’ın azılı düşmanlarından biri olan Taskmaster, sonraki yıllarda birçok farklı süper kahramanla –hatta Hitler’le bile- karşı karşıya geldi. Deadpool da bu kahramanlar arasında başı çekiyor, hmmm…..

marvel_thespot

The Spot

Çeşitli Spider-Man ve Daredevil çizgi romanlarında gördüğümüz kötülerden biri olan The Spot, Marvel evreninin en şaşırtıcı güçlere sahip kötüsü olabilir. Kısa süreler içerisinde uzun mesafeler arasında yolculuk etmesini sağlayan alternatif boyutlara açılan portallar yaratan ve bu portallar vasıtasıyla dövüştüğü kişilere yumruklar savurabilen The Spot, sinematik uyarlamasını görmenin fazlasıyla merak uyandırdığı bir karakter. Spider-Man Homecoming serisi vasat bir filmle başlamış olsa da The Vulture ve Shocker gibi pek de popüler olmayan Marvel kötülerini ilk kez sinematik evrene taşımıştı. The Spot’a ne dersiniz Marvel yapımcıları?

marvel_morganlefey2

Morgan Le Fay

Mayıs 1955’te yayımlanan Black Knight #1’da ilk kez görülen Morgan Le Fay, Stan Lee ve Joe Maneely iş birliğiyle yaratılmış, mistik güçlere sahip ve ölümsüz bir kötü. Bir dönem Darkholders ekibinin bir parçası olan, Doctor Doom’la aşk ilişkisi yaşayan ve 1970’lerde uzun süre The Avengers’ın başına bela olan Morgan Le Fay, ilk Spider-Woman çizgi romanının da ana kötüsüydü. Marvel yakın gelecekte Spider-Woman filmi için kolları sıvarsa, Morgan Le Fay filmde yer alması muhtemel kötülerden biri.

marvel_kangtheconqueror

Kang The Conqueror

Bir Stan Lee – Jack Kirby mahsulü olan Kang The Conqueror, zamana hükmedebilen sıra dışı bir kötü. “Zamanın efendisi” olarak da tanınan Kang The Conqueror, bu yetisini geçmişe gidip çeşitli uygarlıklar üzerinde hakimiyetini kurarken, geleceğe gidip ileri teknoloji ürünü silahlar toplamak için kullanıyor. Marvel’ın çeşitli animasyon ve video oyunu uyarlamalarında yer alan karakterin film hakları Guardians of The Galaxy yönetmeni James Gunn’ın talebiyle 20th  Century Fox tarafından alınmıştı fakat söz konusu karakterle ilgili herhangi bir somut adım atılmadı.