Mastodon ve saç döktüren riffleri geri döndü

Atlanta çıkışlı progresif metal grubu Mastodon, sinyallerini Temmuz 2020’de yaktığı yeni albümü için tarih verdi ve ilk şarkıyı paylaştı.

Reprise Records etiketiyle 22 Ekim’de yayımlanacak Hushed and Grim, Mastodon diskografisinin 8. uzunçaları. Grubun uzun süreli menajeri Nick John’un hayatını kaybetmesinin ardından kayıtlarına başlanan albümde prodüktör koltuğunda da bir efsane var: Mastodon’la ilk kez stüdyoya giren David Bottrill. Kişisel kataloğunda Rush, Tool, Peter Gabriel, King Crimson gibilerinin ikonik albümlerine rastlayabileceğiniz Bottrill, Atlanta’daki West End Sound’da gerçekleşen kayıt sürecini “fantastik” sıfatıyla tanımlamıştı.

2020’de b yüzü kayıtlar ve coverlardan oluşan bir derleme yayımlayan Mastodon’un son stüdyo albümü Emperor of Sand, 2017’de yayımlanmıştı. 4 yılın ardından gelen albüm için beklentileri epey yükselten açıklamalarda bulunmuştu grup üyeleri. Davulcu Brann Dailor, “Brent’in (Hinds) bazı gitar jimnastikleri, şimdiye kadar üzerine davul çalmakta en zorlandığım partisyonlar oldu.” diyerek Mastodon şarkılarını dinlerken ölçüyü bulmaya çalışan cefakâr kulakları heyecanlandırmıştı. Gitaristlerden Bill Kelliher ise Hushed and Grim’in şimdiye dek kaydettikleri en devasa tınıya sahip olduğunu söylemişti. Gelen yorumlar, 2009 çıkışlı Crack the Skye’ı andıran sonik bir dünyaya dikkat çekiyor.

Dinlemeye açılan ilk tekli “Pushing the Tides”, saç döktüren Mastodon rifflerini özleyenleri memnun edecek türden. Grubu mavi ışıkların hâkimiyetinde şarkıyı çalarken gördüğümüz klibinin labirentler, maskeler ve yamyamlarla kurgulanmış sembolik bir anlatısı var. İzlemek için buraya. 

Brann Dailor’ın karantina palyaçoları

Grupta davulcu, vokalist ve söz yazarı olan; birçok yeteneğiyle adından söz ettiren Dailor, ilk kitabı Brann Dailor’s 101 Clowns of the Coronavirus‘u yayımlamak için Revolver dergisiyle ortaklaştı. Pandeminin yarattığı kaos, turne ve etkinliklere verilen zorunlu bu aralıkta; Dailor’a gençlik yıllarından beri ilk kez düzenli olarak görsel sanatlarla uğraşması için büyük bir alan açılmış. Palyaçolara olan tutkusunu kanalize ederek art arda 101 gün boyunca günde 1 palyaço çizerek arkadaşları ve ailesinin olduğu bir e-mail listesine günlük resimleri atmış. Bu günlük alışkanlık, Brann Dailor’s 101 Clowns of the Coronavirus formunda, bu şanslı küçük mail grubunda olmayan, çemberin dışındakiler için de nihayet ulaşılabilir bir hâle getirildi. Detaylar için buraya.

Yükleniyor...