Mayıs ayı için 11 dizi tavsiyemiz

Bir tarafta 70’lerin moda dünyasında önlenemez şekilde yükselen kuir bir tasarımcı, öteki tarafta post apokaliptik bir dünyada küçük bir çocuğu kanatları altına alan iki robot. Karmaşık kişisel yaşama sahip bir psikoterapist, özgürlüğüne kavuşmak için gizli demiryolu ağları kullanan bir halk, evlatlarıyla karşı karşıya gelen süper kahramanlar… Farklı platformların mayıs kataloğundan derlediğimiz bu seçki ile, ayın en dikkat çekici dizilerinden bazılarına kısa bir bakış atabilirsiniz.

Pose – 3. Sezon
(2 Mayıs, FX)

Nedir: Yedi bölümden oluşacak final sezonunda 1994 New York’undayız; AIDS salgının pençesindeki kahramanlarımızı, ACT UP hareketinin eylemlerini, tekrar birleşen seçilmiş aileleri, acımasız yeni bir hanenin ortaya çıkışını ve elbette ihtişamlı balo sahnelerini izleyeceğiz.
Neye benzer: Ballroom kültürünü odağına alması nedeniyle, köklerinin Paris Is Burning’e uzandığını söylemek yanlış olmaz.
Kimler var: Ryan Murphy etiketi taşıyan dizide ana kadrodan Mj Rodriguez, Dominique Jackson, Billy Porter ve Indya Moore son kez bizimle.

Jupiter’s Legacy
(7 Mayıs, Netflix)

Nedir: Mark Millar ile Frank Quitely’nin meşhur grafik romanlarından uyarlanan bu güç ve sadakat anlatısında; süper kahramanların ilk nesli ile görevlerini teslim ettikleri çocukları arasında gerilim yükseliyor, eski kurallar geçerliliğini yitirip kaos hüküm sürüyor.
Neye benzer: Watchmen, The Boys, Invincible.
Kimler var: Filmografisinde Buffy the Vampire Slayer ve Angel bulunan, Starz’ın Spartacus dizilerinin de yaratıcısı olan Steven S. DeKnight; başroller için Josh Duhamel, Leslie Bibb ve Ben Daniels’ı seçmiş.

The Pursuit of Love
(9 Mayıs, BBC)

Nedir: 3 bölüm olarak tasarlanmış mini dizi, Avrupa’da iki Dünya Savaşı arasında geçiyor ve aşka sarsılmaz bir inanca sahip, karizmatik, korkusuz Linda ile en yakın arkadaşı olan kuzeni Fanny Logan’ın kimi zaman talihsizliklerle örülü maceralarını konu ediniyor.
Neye benzer: Uyarlandığı aynı isimli Nancy Mitford romanına.
Kimler var: Oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Emily Mortimer hem ilk kez yönetmen koltuğuna oturuyor hem de yan karakterlerden birine hayat veriyor. Lily James, Emily Beecham, Andrew Scott, Dominic West ve Dolly Wells’li kadro göz kamaştırmakta.

Türkiye’deki izleyiciler diziye, temmuz ayından itibaren BBC First’ten erişebilecek.

Castlevania – 4. Sezon
(13 Mayıs, Netflix)

Nedir: Netflix kataloğunun en popüler anime serilerinden Castlevania için veda vakti geldi çattı. Yeni sezonda Belmont ve Sypha kötü şöhretli vampiri diriltme planlarını araştırırken, Dracula’nın etkisi de giderek büyümekte. Öteki taraftan Alucard, içindeki insan tarafı keşfedip kucaklamakta zorlanıyor.
Neye benzer: Vampire Hunter D: Bloodlust, Hellsing Utlimate, Berserk.
Kimler var: Richard Armitage, Alejandra Reynoso, Jessica Brown Findlay, James Callis, Jason Isaacs, Theo James ve Bill Nighy’nin seslerini işitmek mümkün.

The Underground Railroad
(14 Mayıs, Amazon Prime)

Nedir: Barry Jenkins’in (Moonlight, If Beale Street Could Talk) televizyon çıkarması olması nedeniyle bir süredir merakla beklenen mini dizi, bu ay seyirci karşısında nihayet. Anlatı, 19. yüzyıl ABD’sinde, kölelerin özgür eyaletlere kaçabilmek amacıyla kullandığı gizli demiryolları hattı etrafında kurulmuş.
Neye benzer: Fragman, Jenkins’in önceki işlerine benzer tatlar verecek bir deneyimi müjdeliyor.
Kimler var: Yönetmen ile uzun yıllardır müzikal iş birliklerini sürdüren Nicholas Britell, besteleri ile bu evrene de katkıda bulunmuş.

Love, Death & Robots – 2. Sezon
(14 Mayıs, Netflix)

Nedir: Bilim kurgu, distopya, cyberpunk, erotizm, korku ve kara komediyi anlatısına yedirdiği konseptiyle, kısa zamanda sadık bir hayran kitlesini edinen Love, Death & Robots’ın yeni sezonunda android balinalar, iblisler, feza savaşları, öfkeli devler, zombiler ve elbette envai çeşit robot bizleri bekliyor.
Neye benzer: Seriye yolu düşen yönetmenlerin kısa metraj çalışmaları, nelerle karşılaşacağınız hakkında net bir fikir verecektir.
Kimler var: Deadpool’un yönetmeni olarak anımsanabilecek Tim Miller’ın, David Fincher’ı da yanına alarak yarattığı tutku projesine, bu sezon Jennifer Yuh Nelson (Kung Fu Panda 2, Spawn) katılmış.

Halston
(14 Mayıs, Netflix)

Nedir: Adeta kendine ait bir imparatorluk kuran, tarzıyla bir döneme yön veren ikonik moda tasarımcısı Roy Halston Frowick’in 70’ler ABD’sinde bir LGBTİ+ olarak destansı yükselişi, aynı hızla rayından çıkmaya başlayan yaşamı ve isminin kontrolünü elinde tutmak için verdiği güç.
Neye benzer: Hem yine kuir bir modacıyı odağına alan hem de aynı yaratıcı ekibin ellerinden çıkan The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story.
Kimler var: Çağımızın en gözde televizyoncularından Ryan Murphy’nin son projesinde yine yok yok: Ewan McGregor, Krysta Rodriguez, Rebecca Dayan, Gian Franco Rodriguez, David Pittu, Rory Culkin, Vera Farmiga ve Bill Pullman.

Solos
(21 Mayıs, Amazon Prime)

Nedir: Yedi benzersiz karakteri merkeze alan bilim kurguda; kahramanlarımız belirsiz bir gelecekte heyecan verici maceralara atılacak ve insan olma deneyimi üzerinden, görünüşte en izole olduğumuz anlarda bile bağlarımızın ne kadar güçlü olduğunu keşfedecekler.
Neye benzer: Black Mirror, The Twilight Zone, Tales of Tomorrow.
Kimler var: Yıldızlar geçidi tanımına cuk oturacak bir kadro: Morgan Freeman, Anne Hathaway, Helen Mirren, Uzo Aduba, Anthony Mackie, Dan Stevens, Nicole Beharie ve Constance Wu.

In Treatment – 4. Sezon
(23 Mayıs, HBO)

Nedir: 2008’de yayın hayatına başlayıp 3 sezonun ardından öyküsünü sonlandıran HBO klasiğini özlemiştik. Yeni sezonda farklı danışanların terapi seansları, yeni psikoterapistimiz Brooke’un karmaşık kişisel yaşamı ve pandemiyle gelen sosyal-kültürel değişimlerin gündelik hayatımıza etkileri var.
Neye benzer: Uyarlaması olduğu İsrail yapımı dizi, BeTipul.
Kimler var: Orange Is The New Black’in “Crazy Eyes”ı Uzo Aduba başrolümüz. Hastaları olarak Anthony Ramos, John Benjamin Hickey ve Quintessa Swindell’ı; yakın arkadaşı ve uzatmalı sevgilisi rollerinde ise Liza Colón-Zayas ile Joel Kinnaman’ı göreceğiz.

Türkiye’deki izleyiciler diziye, 24 Mayıs’tan itibaren her pazartesi ve salı, beIN CONNECT’ten erişebilecek.

Master of None – 3. Sezon
(23 Mayıs, Netflix)

Nedir: Aziz Ansari’nin cinsel şiddet geçmişinin ortaya çıkması sonrasında 4 yıl gibi uzun bir araya giren seri, bu kez lezbiyen bir aşk öyküsü olarak dönüyor. Denise ile partneri Alicia üzerinden evliliklerin inişli çıkışlı yapısı, doğurganlık, bir çift ve bireysel olarak olgunlaşma gibi temalar işlenecek.
Neye benzer: Dizinin Emmy ödüllü bölümü “Thanksgiving”in izinden gidecek bir sezon bekliyoruz.
Kimler var: Yazarlık ve yapımcılıktaki yeteneklerinin yanı sıra aktivist kimliğiyle de tanınan Lena Waithe’e, BAFTA ödüllü Naomi Ackie (The End of the F***ing World, Star Wars: The Rise of Skywalker) eşlik ediyor.

Eden
(27 Mayıs, Netflix)

Nedir: Netflix’in ilk orijinal Japon animesi olan seri, insanlığın sona erdiği uzak bir gelecekte, yalnızca robotların yaşadığı bir şehirde konumlanıyor. Sara ismindeki bir çocuk, bir gün yaşam kapsülünden uyanınca; robotlar inandıkları her şeyi sorgulamaya başlarlar. E92 ile A37, onu sahiplenme ve Eden dışındaki güvenli bir sığınakta büyütmeye niyetindedirler.
Neye benzer: Aynı yönetmenin vizyonundan çıkan Fullmetal Alchemist. Post apokaliptik dünyada bir başına kalmış robotlar denince, akıllara bu ayın seçkisinden Love, Death & Robots da geliyor tabii.
Kimler var: Yönetmen, kült mertebesine erişmiş Fullmetal Alchemist: Brotherhood ekibinden Yasuhiro Irie. Ghost in Shell 2 ve Star Wars: The Clone Wars yapımcılarından Justin Leach de serinin yaratıcı ekibinde.