Ne izlesek: “Rick and Morty”, “Luca” ve dahası

Farklı platformların kataloglarından haftalık dizi, film, belgesel ve şov tavsiyelerimiz.

Penguin Town
(16 Haziran, Netflix)

Nedir: Nesli tehlike altında olan Afrika penguenleri eş bulmak, yavrularını yetiştirmek ve halka karışmak için her yıl Güney Afrika’daki güzel bir kasabada bir araya gelir. Bu yıl kolonide uzun yıllardır beraber olan eşler, yeni tanışmış çiftler ve profesyonel yardıma ihtiyacı olan, uyumsuz bir genç penguen var.
Neye benzer: Penguen ve belgesel kelimeleri yanyana gelince zihinlerde La marche de l’empereur beliriyor elbet.
Kimler var: Komedyen ve oyuncu kimliğiyle de tanıdığımız Patton Oswalt hem yapımcı koltuğunda, hem de anlatıcı kisvesinde mikrofon başına geçmiş.

Luca
(18 Haziran, Disney+)

Nedir: Pixar fabrikasının son ürününde, İtalyan Rivierası’nda yaşayan Luca, kendi yaşlarındaki Alberto ile tanışıyor ve kısa sürede iyi arkadaş olup maceradan maceraya koşuyorlar. Fakat sır olarak sakladıkları gerçek kimlikleri ile yeryüzünde işleri hiç kolay değil: Zira aslında onlar, su altı dünyasından gelmiş deniz canavarları.
Neye benzer: Her ne kadar yönetmeni Luca’nın bir arkadaşlık öyküsünden ibaret olduğuna dair demeçler vermiş olsa da; konusu, lokasyonu ve atmosferi nedeniyle sıklıkla Call Me by Your Name ile kıyaslanmakta
Kimler var: La Luna isimli kısasıyla bir Oscar adaylığı da bulunan Enrico Casarosa; Jacob Tremblay, Jack Dylan Grazer, Sacha Baron Cohen ve Maya Rudolph’dan oluşan bir seslendirme kadrosu kurmuş.

Physical
(18 Haziran, Apple TV+)

Nedir: Görünüşte kapalı kapılar ardında ıstırap çeken, baskın partnerine sadık bir ev kadını olan Sheila Rubin; 80’ler çılgınlığı aerobik ile tanışmasıyla bir sağlık gurusu ve yaşam koçuna dönüşür. O dönem için oldukça yeni ve çığır açıcı olan bu meslek sayesinde dizginlerini eline alır, kendindeki potansiyeli keşfeder.
Neye benzer: 80’ler teması ve baş karakteriyle akıllara GLOW’u getirmiyor değil.
Kimler var: Son olarak Mrs. America’da, Gloria Steinem suretinde izlediğimiz Rose Byrne başrolde. Seriyi The Path ve Desperate Housewives’da parmağı bulunan Annie Weisman kaleme almış.

Rick and Morty – 5. sezon
(20 Haziran, Adult Swim)

Nedir: Destansı feza savaşları, beyin ameliyatları, uzaylı yaratıklarla dövüşler, BDSM gezegeni, Voltronlar ve hatta siberpunk kuşlar… Garip olay örgüleri, sıra dışı konuları ve absürt karakter tasarımlarıyla bildiğimiz dizinin 5. sezonunda da “imkânsız” diye bir kavram yok gibi. Yaratıcı ekip, maceranın bir üst seviyeye taşınacağını söylüyor.
Neye benzer: Biraz Back to the Future, biraz Fear and Loathing in Las Vegas.
Kimler var: Yeni sezonun konuk seslendirmenlerine bir bakın: Timothy Olyphant, Christina Ricci, Susan Sarandon ve Alison Brie.

Katla
Bunlar da var!

*Record of Ragnarok (Netflix, 17 Haziran)

*Katla (Netflix, 17 Haziran)

*Black Summer – 2. sezon (Netflix, 17 Haziran)

*Elite – 4. sezon (Netflix, 18 Haziran)

Maddenin Halleri

*Maddenin Halleri (MUBI, 19 Haziran)

*Evil – 2. sezon (Paramount+, 20 Haziran)

*Motherland: Fort Salem -2. sezon (Hulu, 22 Haziran)

*This Is Pop (Netflix, 22 Haziran)

*The Feminister (Kundura Sinema, 30 Haziran’a kadar)

*İstanbul Modern’den “İlham Perileri” (30 Haziran’a kadar)

*SALT’tan “Bu Son Şansımız Mı?” (4 Temmuz’a kadar)