Coppola’nın tutku projesinde başrolü Adam Driver kaptı

Uzun yıllardır Francis Ford Coppola’nın hayallerini süsleyen, 40 seneye yakındır sektörde ismi zikredilen, bir süredir de oyuncu kadrosuna dair fısıltılar yükselen Megalopolis projesine dair somut adımlar var. Daha önce Oscar Isaac’in düşünüldüğü, geçtiğimiz haftalarda ise Christian Bale’e paslandığı iddia edilen başrolü canlandıracak isim nihayet belli oldu: Adam Driver.

Advertisement

HBO dizisi Girls’te yakaladığı çıkışın ardından Hollywood’un aranan yeteneği hâline gelen Driver’ın inanılması güç filmografisi, birçok auteurün ellerinden çıkmış duraklarla bezeli: Martin Scorsese, Steven Spielberg, Spike Lee, Noah Baumbach, Jim Jarmusch, Coen Kardeşler, Terry Gilliam, Leos Carax, Ridley Scott ve daha nicesi… Adam Driver’ın auteur koleksiyonuna Francis Ford Coppola da katılacak anlaşılan. 

Megalopolis kadrosunda Adam Driver dışında Nathalie Emmanuel, Forest Whitaker, Jon Voigh ve Laurence Fishburne’ün de yer alacağı netlik kazanmış durumda. Resmî olarak onaylanmamış olsa da Cate Blanchett, Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, James Caan ve Zendaya’nın da rol alabileceği aylardır konuşuluyor.

Geçen yaz Deadline’a verdiği röportajda “Bu filmi yapmaya kendimi adadım, umarım 2022 sonbaharında çekeceğiz” diyen Coppola, gerekirse maliyetin bir kısmını cebinden karşılamaya hazır olduğunu sık sık dillendiriyor. Bir felaket sonrası New York’u yeniden tasarlayıp inşa etmek niyetindeki bir mimarı merkeze alacak filmin “Ben-Hur gibi destansı bir havası olacağı” söyleniyor. Roma İmparatorluğu’nu yıkmayı planlayan tertibiyle tanınan aristokrat Catiline’in, Cicero ile aralarında olan çekişmeyi; ekonomik krizle boğuşan New York sokaklarına taşıyacağı da gelen bilgiler arasında. Günümüzden ilham aldıklarını, spesifik bir zaman aralığına ya da döneme uymadıklarını ve bu şehre “New Rome / Yeni Roma” adını verdiğini belirtiyor Coppola.

Megalopolis için kesinleşmiş bir vizyon tarihi henüz bulunmuyor.