Meksika’nın Ulusal Ses Kütüphanesi’nde Frida Kahlo’ya ait ilk ve tek ses kaydının bulunduğu söyleniyor

Frida Kahlo sanat dünyasının en iyi tanıdığı yüzlerden birine sahip fakat bunca yıldır kimse sesiyle aşina değil. Hatta Meksika’daki kütüphanenin yetkilileri ziyaretçilerin en çok talep ettiği şeyin Kahlo’nun sesi olduğunu belirtiyor. Ancak bugüne kadar arşivlerde hiçbir ses kaydına ulaşılamamıştı.

Sanıyoruz ki artık o yüzle eşleştirebileceğimiz bir ses var. Ortaya çıkarılan ses kaydı, 1955’te (Kahlo’nun ölümünden bir yıl sonra) yayınlanan, El Bachiller adlı radyo programının ilk bölümünden alınmış. Programın bu bölümü Kahlo’nun ressam eşi Diego Rivera’ya dair ve 1953 ya da 1954 yılında kaydedildiği tahmin ediliyor.

Basın açıklamasında Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto, ses kaydının Kahlo’ya ait olup olmadığını kesinleştirmek için de araştırmaların hâlâ sürdüğünü, eğer kesinleşirse bu kaydın tarihe geçeceğini belirtti. Ses kaydının Kahlo’ya ait olma ihtimalini çok yükselten önemli kanıtlardan biri, kayda ait notlarda sesin sahibinin “artık hayatta olmayan bir sanatçı” olduğunun yazması.

Radyo programında Kahlo, Diego Rivera hakkında 1949’daki Palace Of Fine Arts sergisi kataloğu için kaleme aldığı Portrait of Diego adlı metni seslendiriyor. Diego’yu şu sözlerle anlatıyor Kahlo: “O sevimli yüzlü ve hüzünlü bakışlara sahip kocaman bir çocuk. (…) Koyu renkli, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde durur, bir kurbağanınki gibi şişik ve çıkık gözkapaklarından dolayı neredeyse yuvalarından fırlayacak gibi görünürler. Gözleri, görüş alanına daha fazla şeyin girmesini sağlar. Âdeta büyük mekânlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar…”

Kaydın tamamını aşağıdaki bağlantıdan orijinal dilinde dinleyebilirsiniz.

(Yazı: Cansu Çubukçu)