“Mektep Meydan Galatasaray” sergisi ve biriken performansı için bugün Pera Müzesi’ne

Pera Müzesi’nde bugün açılan “Mektep Meydan Galatasaray” sergisi Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılından yola çıkıyor. Çelenk Bafra küratörlüğünde bir araya gelen sergide güncel sanatçılar İstanbul’un hafıza mekânlarından biri olan liseye, tarihini ve Galatasaray Meydanı’ndaki konumunu göz önünde bulundurarak kendi bakış açılarını getiriyor.

Sergide resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video, ses ve performans gibi farklı formattaki işleriyle yer alan sanatçılar; Ali Kazma, Antonio Cosentino, Barış Göktürk, biriken (Melis Tezkan ve Okan Urun), Burak Delier, Cemal Emden, Elvan Alpay, Hasan Deniz, Hera Büyüktaşçıyan ve Vahit Tuna.

1536833790_1
1536833761_5

25 Kasım’a kadar görülebilecek sergi kapsamında bugün, tiyatro, performans ve video kolektifi biriken saat 18.30’da “Unplugged” isimli yerleştirmesi etrafında bir performans da gerçekleştirecek. Performansı biriken ve küratör Çelenk Bafra’nın söyleşisi takip edecek. 18 Eylül Salı günü saat 19.00’da ise izleyiciler Çelenk Bafra’yla sergi turuna davetli. biriken’in sergi kapsamındaki performansı bu sergi turu öncesinde de izlenebilecek.

Ayrıca Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Meydanı’nın tarihsel yolculuğuna dair arşivsel bir çalışma izlemek isteyenler için, Pera Müzesi’ndeki sergiye paralel olarak İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı” başlıklı serginin 23 Şubat 2019’a kadar gösterimde olacağını hatırlatalım.