3 soruda: SENA’nın “7 Dip” solo sergisi

Resim, çizim, baskı, seramik ve 3D gibi farklı teknikler ve malzemelerle çalışan SENA, yedinci kişisel sergisi “7 Dip”i Evliyagil Dolapdere’de 7 Aralık’ta açtı. Beral Madra küratörlüğündeki sergide SENA, 2016’dan bu yana üzerinde çalıştığı üretimleriyle izleyiciyi günümüze özgü neo-sürrealist ve arketip imgelerin evrenine yönlendiriyor. SENA’nın ustaca işlediği tekniklerle sunduğu çarpıcı yapıtlarını bir araya getiren “7 Dip” aynı zamanda kâr amacı gütmeyen Evliyagil Dolapdere’nin açıldığı günden bu yana düzenlediği ilk solo sergi ve 26 Ocak’a kadar açık kalacak. SENA’ya 3 soruda yeni sergisini anlattırdık.

Ben her kadınım, Seramik, 35 x 26 cm, 2019

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?
Hangi birini saysam ki? Veya bildiğin bir şey var mı diye sorsana! Fark ettiğim bir şeyi söyleyebilirim. Bu sergi üç yıllık bir süreç sonunda bir araya geldi ve bu süreç boyunca “teslimiyet” konusu benim için ön plandaydı. Teslim olabildiğim oranda kolayca gerçekleşti hayal ettiklerim. Direnip kontrol etmeye çalıştıkça da olmadı, bozuldu!

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?
‘aşksız yap bunları da göreyim seni’ / ‘aşksız hiçbir şey var olmaz’ / ‘bu yol kıldan ince kılıçtan keskince’.

Mağara, Seramik, 57 x 35 x 21 cm, 2017
Mağara, Seramik, 57 x 35 x 21 cm, 2017

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?
Sergi açmak beni biraz allak bullak eden bir durum. Aylarca, hatta yıllarca atölyemde tek başıma uzun saatler çalıştıktan sonra bir anda insanların gözü önüne çıkmak beni oldukça zorlayan bir durum aslında. Rahat ve güvende hissettiğim alanın dışında tamamen zıttı bir hali yaşıyorum. Dolayısıyla sergi bitince saklanıp hemen çalışmaya devam etmek istiyorum!

Giriş görseli: Kutsal Çanak, seramik, 32 x 14 cm, 2018