Stop-motion animasyonun öncüsü Ray Harryhausen’ın anısına dev sergi

Stop-motion animasyon teknolojisinde Dynamotion adıyla anılan tekniğin kurucusu sayılan Ray Harryhausen’ın 99. doğum günü şerefine restore edilen maketleri önümüzdeki sene İskoçya’da katılacakları devasa sergiye hazırlanıyor.

Modern sinemanın gidişatını değiştiren efsanevi sanatçının, aralarında Sinbad için yarattığı Minaton ve Clash of the Titans’ta kullanılan Eye of the Tiger ve Medusa’nın da olduğu ikonik karakterleri, arşivden çıkarılarak yeniden hayata dönmeye hazır hale getirildi. 2020’de İskoçya’da, Scottish National Gallery of Modern Art’ta açılacak Ray Harryhausen: Titan of Cinema sergisi Harryhausen’in işlerinin şimdiye kadar sergilendiği en kapsamlı platform olacak.

Sanatçının zamanında Jason and the Argonauts ve Mighty Joe Young gibi filmlerde yaptığı çalışmalar, VFX türündeki filmlerin çıtasını belirleyen türdendi. Günümüzde de Guillermo del Toro, Steven Spielberg ve Tim Burton gibi yönetmenler hâlâ bu çalışmaları örnek almaya devam ediyorlar.

2013 yılında hayata veda eden Harryhausen’in 99. doğum gününü kutlayacak sergi 23 Mayıs 2020’de açılacak ve 25 Ekim 2020’ye kadar görülebilecek.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz