Melike Şahin, iç dünyasının kapılarını ardına kadar açtı: “Merhem”

Melike Şahin’in, 2017’de “Bi’ fırlatsam”ı dinlediğimizden beri yolunu gözlediğimiz ilk albümü Merhem yayında. Şahin’in kurduğu plak şirketi Diva Bebe Records ve Gülbaba Records ortaklığıyla yayımlanan albüm, 10 şarkıdan oluşuyor.Yeni yılın ilk haftalarında albümden ilk tadımlık olarak Yeşilçam esintili “Uykumun Boynunu Bükme” teklisini klibiyle birlikte yayımlamıştı Melike Şahin. Merhem, “Al bir nefes çek göğsümden” diyen; kısa ve atmosferik şarkı “Serim”le açılıyor. Âdeta Melike Şahin’in iç dünyasının kapılarını ardına kadar açtığının sinyallerini veriyor. Bir yandan da albümdeki sonik dünyanın da habercisi. Nitekim Şahin’in 2017’den bu yana yayımladığı solo şarkılarına nazaran çok daha yoğun elektronik dokunuşlarla karşılaşıyoruz .

“Öpmem Lazım”da yine bir Yeşilçam hissiyatı öne çıkıyor. Sanki tebessüm ettiren bir filmin hayalî müziklerini dinliyoruz. Ağırbaşlı ve vurucu “Gönlüm Durur Orda”da yaralarımıza sarılıp sevdiğimizle kavuştuğumuz rüyalar görüyoruz. Tanımlaması zor kalp kırıklıklarına değinen “Hançer”de Şahin’e Djif Sanders eşlik ediyor. Geçtiğimiz sonbaharda “Sıradaki Şarkı”yı seçmesi için kapısını çaldığımız Melike, Sanders’in “Akim” parçasını seçmiş ve şunları söylemişti:

“Bir arkadaş tavsiyesi üzerine düşüp, içinden çıkamadığım bir dünya ‘Akim’. Sonrasında sanatçıya Instagram üzerinden ulaştım ve karantinada yazdığım bir şarkımı düzenledi. Dinlemeniz için sabırsızlanıyorum.” 

Melike Şahin, Merhem’in prodüktör ve sanat yönetmeni de. Ona eşlik edenler arasında Emre Malikler, Mabel Matiz, Elif Dikeç, Sabi Saltiel, Uri Brauner Kinrot ve Can Güngör var. Kapak fotoğrafı Civan Özkanoğlu tarafından çekilmiş, tasarım ise Oğuzcan Pelit’ten.