Meraklısı için yönetmen William Friedkin, “The Exorcist”i anlatıyor: “Leap of Faith”

Sinema tarihine iz bırakmış filmlerin perde arkalarını konu eden belgesellere meraklı olan sinefiller için güzel olabilecek bir haber. 1973 yapımı korku klasiği The Exorcist’i konu eden yeni bir belgesel yaklaşıyor.


78/52: Hitchcock’s Shower Scene ve Memory: The Origins of Alien belgeselleriyle “korku sineması” denince akla gelen kimi sahne ve anlatıları detaylı şekilde mercek altına alan Alexandre O. Philippe, Leap of Faith belgeselinin yönetmeni. Prömiyerini Sundance’te yapan belgesel, yönetmen William Friedkin’in zihnine ve The Exorcist’le ilgili verdiği kararların çıkış noktalarına kapsamlı bir bakış sunuyor. Belgeselde Friedkin’in diğer filmleri Killer Joe ve Sorcerer’dan kimi nüanslara da ışık tutulmakta. Leap of Faith, kurgusuyla övgüler topluyor ama kimi The Exorcist hayranlarının filme dair bilinmeyen bir şey anlatmadığına yönelik haklı tınlayan serzenişleri de var.  

Çeşitli festivallerde gösterildikten sonra hakları AMC’nin korku sinemasına adadığı streaming servisi Shudder tarafından alınan Leap of Faith, 19 Kasım’da bu platformda erişime açılacak. Yönetmen Philippe, Shudder’ın belgeseli için en doğru adres olduğu görüşünde.

Alexandre O. Philippe belgesellerinden 3 tavsiye:

The People vs George Lucas (2010)

Yeryüzündeki Star Wars fanatikleri (ki Alexandre O. Philippe de bu kişilerden) ve evrenin yaratıcısı George Lucas’ın hemfikir olmadığı konulara eğilirken, aslında serinin ne denli büyük bir efsane olduğunun altını çizen, mizah dozu yüksek bir belgesel. Neil Gaiman da belgesel için röportaj veren isimlerden biri.

The Life and Times of Paul the Psychic Octopus (2012)

2010 Dünya Kupası’nda maç sonuçlarını tahmin ederek fenomen hâlini alan ahtapotu hatırlıyor musunuz?

78/52: Hitchcock’s Shower Scene (2017)

Alfred Hitchcock’un 1960’da çektiği Psycho filmindeki klasik duş sahnesinin, sonraki jenerasyonlarda sinemayı nasıl etkilediğine bakan bir belgesel. Karyn Kusama, Elijah Wood, Bret Easton Ellis gibi isimlerin yorum ve anılarıyla, her açıdan zengin bir anlatı sunan belgeseldeki tüm röportajlar, Psycho’dan alınan kesitlerle örtüşmesi için siyah beyaz çekilmiş.