Elektronik müziğin öncü kadınlarına saygı duruşu: “Sisters with Transistors”

Performans sanatının kapsama alanını genişleten avangart yaklaşımları ve bestelerinin yanı sıra Wim Wenders’la yaptığı iş birlikleriyle de tanınan Laurie Anderson; Delia Derbyshire, Suzanne Ciani ve Pauline Oliveros gibi isimlerin de içinde yer aldığı belgesel projesinde elektronik müziğe yön vermiş kadınların hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Lisa Rovner’ın ilk uzun metrajı olan belgeselde Laurie Anderson anlatıcı olarak mikrofon başında.

Sisters with Transistors belgeselinde karşımıza çıkacak isimler arasında Aura Satz ve Kim Gordon da var. Belgesel, elektronik müziğin ilk adımlarının ve büyümesine katkısı olan kadınların peşine düşüyor. Rovner; manipüle edilmiş sesler, gürültüler eşliğinde yapılan avangart müziğin sadece işitsel değil fiziksel olarak da etkileyici bir deneyim olduğuna vurgu yapıyor.

Belgesel, elektronik müziğin kadınlar için özgürleştirici ve patriyarkadan uzaklaştırıcı etkilerine ışık tutuyor. Erken dönem müzik yazılımı Music Mouse’un kurucusu Laurie Spiegel, elektronik müziğin kadınları başkaları tarafından manipüle edilmeden ve sektörün erilliğinin dışında kalarak özgün üretim yapabildikleri bir alan olduğunu söylüyor.

Şu sıralar festival turunu sürdürmekte olan belgeselin ne zaman hangi platformda yayımlanacağı merak konusu. Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Sisters with Transistors’ın web sitesine ulaşabilirsiniz.

Bant Mag. No:69’da Moon Duo’nun önerisiyle, elektronik müziğin kadın kahramanlarına ilişkin bir sözlük hazırlamıştık. Belgeselde de değinilen birçok ismin yer aldığı dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Naz Başaran