“Coachella: 20 Years in the Desert” belgeselinden ilk fragman

1999 yılından yüz binlerce müzikseveri buluşturan, muhteşem konserler ve sahne şovlarıyla kendinden haftalarca söz ettiren festival Coachella’nın 20 yıllık serüvenini anlatan bir belgeselin yolda olduğu haberleri ilk olarak ocak ayında gelmişti. YouTube orijinal yapımı olan Coachella: 20 Years in the Desert belgeselinden ilk fragman göz kamaştırıyor.

Billie Eilish, Kanye West, Daft Punk, Travis Scott, LCD Soundsystem, Rage Against The Machine, Pixies, Jane’s Addiction, Björk, The White Stripes, Moby, Beck ve Radiohead gibi isimlerin sahne performanslarının yanı sıra röportajlara ve özel çekimlere de yer verilecek film, festivalin 20 yıllık hikâyesini belgeliyor. Yayınlanan fragman da beklentiyi yükseltecek şekilde oluşturulmuş. Fragmandan anlaşıldığı üzere Beyoncé, Madonna, Paul McCartney, Post Malone gibi isimlerin performanslarını izlemek de mümkün olacak gibi duruyor. Hatta 2012 yılında Coachella sahnesinde hologramıyla beliren Tupac Shakur da belgeselde mevcut. 

Billie Eilish’in “Herkes Coachella’nın ne olduğunu bilir. Müzikle alakası olmayanlar bile.” yorumuyla açılan fragman sona doğru Moby’nin 1999’da ilk Coachella performansından bu yana çölün orta yerinde bir festival organize etme fikrinin ne kadar olağanüstü olduğunu dile getirmesiyle bitiyor. Bu yıl corona virüsü salgını sebebiyle ekim ayına ertelenen festivalin belgeseli, 10 Nisan’dan itibaren YouTube üzerinden ücretsiz izlenebilecek. Meraklılarına Drew Thomas’ın 2006’da çektiği Coachella belgeseli de tavsiye edilir. The Flaming Lips solisti Wayne Coyne’un seyircilerin üstünde gezindiği balonunun nasıl hazırlandığından Oasis gitaristi Noel Gallagher’ın kuliste akustik gitarıyla The Prodigy çalışına kadar ilginç detaylar da bu filmde mevcut.

Yazı: Işıl Saykan