Grup temalı maskeler yardım amacıyla satışta

Grup tişörtleri out, grup maskeleri in! Universal Music tarafından, corona virüsü salgınından etkilenen müzisyenlere destek olmak amacıyla grupların lisanslı maskeleri satışa çıkarıldı. 

We’ve Got You Covered Now isimli platformda satışa sunulan maskelerde Black Sabbath, Queen, The Rolling Stones, Billie Eilish, Bob Marley,  Pantera ve Slipknot gibi grupların logoları bulunuyor ve satışlardan elde edilecek gelir, bağımsız yardım kuruluşu Help Musicians UK’e gidecek. 

Kuzey Amerika’daki opsiyonlar ise daha farklı bir yelpaze sunuyor. Aerosmith, Sex Pistols, Volbeat, ve Willie Nelson gibi müzisyenler ve grupların logoları da maskelerle kullanıcılarını bekliyor. Buradan kazanılacak gelir ise müzisyenlere yardım eden bir başka dernek olan MusiCares’a gidecek. 

Fakat elbette bu maskeler cerrahi maske olan N95’in ikamesi yerine geçmeyebilir. Açıklamaya göre bu tarz maskelerin COVID-19’un yayılmasına karşı etkisi kesin olarak kanıtlanmış değil.  Duyurularda maskelerin kişiye özgü kullanılması gerektiğinin altı çiziliyor. Ayrıca, bu maskelerin tıbbi bir ürün olmadığını ve COVID-19’un yayılmasını durduracak profesyonel önlemlere uyulması gerektiği hatırlatılıyor.  

Benzer bir girişim de Disney’den geldi. Yayın haklarını elinde bulundurduğu Marvel, Star Wars ve Pixar yapımlarının yanı sıra meşhur Disney karakterlerini de maskelere taşıyan Disney, haziran ayında dağıtımı başlayacak maskelerle, yardım organizasyonu MedShare için 1 milyon dolarlık destek yaratmayı amaçlıyor. An itibariyle ön satışa açık olan Disney maskelerine de buradan göz gezdirebilirsiniz. 

Yazı: Can Özsoy