5 yılın ardından Explosions in the Sky

Texas çıkışlı post-rock grubu Explosions in the Sky, sessizliğini bir soundtrack albümüyle bozuyor. 

Bir PBS yapımı olan doğa belgeseli Big Bend: The Wild Frontier of Texas, bu yılın başında prömiyer yapmıştı. Film, siyah ayılar, çıngıraklı yılanlar gibi hayvanların yaşadığı Rio Grande, Texas’ın vahşi batısında, sınır bölgesini dolaşarak buradaki hayvanları takibe çıkarıyor. Fragmana bakmak isteyenler buraya.

Her parçanın başlı başına ayrı birer keşif sunduğu son albümleri The Wilderness’ı 2016’da yayımlayan grup, 2019’da “Day Six” isimli bir tekliyle karşımızdaydı. Big Bend belgeseli için yaptıkları müziklere, filmde kullanılmayan kayıtların da eklendiği soundtrack albümü ise 1 Ekim’de Temporary Residence Ltd. etiketiyle piyasaya çıkacak. İlk tekli “Climbing Bear”, aşağıdan dinlenebilir.

Explosions in the Sky’ın film müziği külliyatı

Big Bend, Explosions in the Sky’ın müziklerini bestelediği ilk sinematik iş değil. ​​Bu alandaki ilk çalışmaları, 2004 tarihli Friday Night Lights filminin müzikleri olmuştu. Grubun film müziklerine yönelmesinde, besteci Brian Reitzell’in teklifinin rol oynadığı biliniyor. Friday Night Lights da Reitzell ve grubun ortak bir işi.

Takvimler 2013’ü gösterdiğinde Explosions in the Sky, bu kez  David Wingo ile güçlerini birleştirdi. Filmimiz, başrollerini Paul Rudd ve Emile Hirsch’ün paylaştığı 2013 yapımı dramedi Prince Avalanche. 15 şarkılık soundtrack albümü buradan dinlenebilir.

Aynı yıl Friday Night Lights yönetmeni Peter Berg’ün yazıp yönettiği Lone Survivor için stüdyoya girdiler. Transformers filmlerinin bestecisi Steve Jablonsky’nin Los Angeles’dan, Explosions in the Sky’ın Texas’tan yaptığı kayıtlar bir araya geldi ve Lone Survivor’ın müzikleri oluştu. Yönetmen, Explosions in the Sky’ın müziği için “agresif tınladığında bile duygusal ve şefkatli olabiliyor” yorumunu yapıyor, ne kadar doğru! Lone Survivor soundtrack albümü burada.

Big Bend öncesi son soundtrack işleri de David Wingo ile 2. çalışmaları olan Manglehorn (2014) olmuştu. David Gordon Green’in yönettiği; Al Pacino, Holly Hunter ve Harmony Korine’in başrollerini paylaştığı film, prömiyerini ana yarışmasında olduğu 71. Venedik Film Festivali’nde yapsa da beklentileri karşılayamamıştı.

Yazı: Seda Karakaş