Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi ve bir MUBI seçkisi

Tarihi araştırmalardan güncel sanata uzanan kapsamlı sergilerinin yanı sıra atölye ve konferans gibi etkinlik serileri düzenleyen Meşher, Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve Deniz Artun’un küratörlüğünde hayat bulan Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisine bir süredir yer veriyor. Vesilesiyle MUBI ile geçtiğimiz aylarda yaptığı iş birliği de yeni filmlerle sürmekte.

Meşher’in üç katında ziyaret edilebilecek Ben-Sen-Onlar; ismini Şükran Aziz’in seçkideki bir çalışmasından alıyor. Bu seçkide yaklaşık 1850–1950 arasında, Türkiye’de yaşamış ve yaratmış 117 kadın sanatçının 232 adet işine yer verilmekte. Sergi, çoğunluğu “ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilmemiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Meşher ayrıca sergi kapsamında Türkiye’den çağdaş sanatçı kadınların köklerini keşfetmeye olanak sağlıyor. Küratör Deniz Artun, Ben-Sen-Onlar’ın her bir kadının hatta her bir eserin alternatif tarihler kurabileceği “biz”e bir çağrı olduğunu belirtiyor.

Ben-Sen-Onlar, Şükran Aziz
Aynalı Gözde, Mihri Müşfik Hanım
Agnès Varda’dan Chloé Zhao’ya uzanan film seçkisi

Serginin verdiği ilhamla ve “biz”e yapılan çağrı kapsamında, Meşher ve MUBI, kadın yönetmenlerin filmlerinden oluşan özel bir seçki daha hazırladı. Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisinin küratoryal bakış açısından hareketle seçilen dokuz film, MUBI’de erişime açıldı. Seçkideki filmler ve MUBI kataloğundaki tüm filmler, serginin sona ereceği 29 Mayıs 2022 tarihine kadar, mubi.com/mesher adresinden üye olunarak 30 gün boyunca ücretsiz izlenebiliyor.

Bu iş birliği ile farklı dönemlerde yaşamış ve farklı coğrafyalardan gelmiş sanatçı kadınların, kadın olmak konularına odaklı anlatılarına dikkat çekmek ve bir “biz” oluşturmak amaçlanıyor. Agnès Varda’nın Fransız Yeni Dalgası’nda çoğunlukla erkek gözünden izlediğimiz Paris sokaklarını kadın bir karakterin bakış açısından izlettiği başyapıtı Cléo de 5 à 7’den Chloé Zhao’nun eşine az rastlanır bir hakikat hissine sahip, etkileyici olduğu kadar melankolik çıkış filmi Songs My Brothers Taught Me’ye uzanan seçki iştah kabartıyor.

MUBI ve Meşher iş birliğiyle hazırlanan seçkinin tüm filmleri hemen aşağıda:

* Amina (Yön: Kıvılcım Akay)
* Cléo de 5 à 7 (Yön: Agnès Varda)
* Exhibition (Yön: Joanna Hogg)
* A Girl Walks Home Alone at Night (Yön: A. Lily Aminpour)
* Kaygı (Yön: Ceylan Özgün Özçelik)
* Songs My Brothers Taught Me (Yön: Chloé Zhao)
* The Recorder Exam (Yön: Kim Bora)
* Sibyl (Yön: Justine Triet)
* Un divan à Tunis (Yön: Manele Labidi)