Yaklaşan M.I.A albümünden kimi detaylar

Sri Lanka asıllı İngiliz müzisyen “Maya” Arulpragasam namıdiğer M.I.A., 2016’da yayımladığı AIMi takip edecek MATA isimli bir uzunçaların yolda olduğunu duyurmuştu. Yeni koleksiyonun yayın tarihi belli oldu; takvimlerde 14 Ekim işaretlensin.

MATA albümünde 13 şarkı yer alacak. Müzisyenin kendisine yöneltilen beklentilerden, ego mücadelesinden azade, mutlu bir yerde yazdığı ilk tadımlık “The One”ın prodüktör koltuğunda Rex Kudo ve T-Minus vardı. “Biri” olma dürtüsünü kurcalayan parça, M.I.A’nın sadeleştiği, arındığı yeni bir dönemin başladığına dair ipuçlarıyla dolu. Şarkının, hikâyenin ruhuna ahenkle eşlik eden; deniz manzarası, gün batımı ve pembe saçlarla içinizi açacak bir videosu da var.

Yoldaki albümden dinlemeye açılan bir diğer parça olan “Popular”da ise kendini sevme teması hâkim. Reggeaton etkileşimli bir beat ve M.I.A usulü flowlar ile dansa kalkmak için birebir. Müzisyen geçtiğimiz cuma MATA’dan son bir önizleme daha fırlattı. Ritmik döngüsüyle bir girdap gibi içine çeken “Beep”, var olduğunu duyurmak için mücadele ederken özüne sadık kalmanın önemi hakkında.

Henüz dijital dinleme platformlarında yayımlanmasa da MATA kataloğundaki şarkılardan birine daha erişmek mümkün. Meraklıları, bir büyüme öyküsüne mercek tutan Netflix dramedisi Never Have I Ever’ın 3. sezon finaline uğrayabilir.

Albüm öncesi M.I.A.’yı daha yakından tanımayı düşünenler için bir de belgesel önerisi bırakalım. 2017’de Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrılan Matangi / Maya / M.I.A., müzisyenin çocukluk yıllarına kadar uzanıyor ve Sri Lanka’dan İngiltere’ye göç eden ailesinin yaşadığı zorluklarla birlikte hayatı boyunca verdiği “kimlik” mücadelesine değiniyor. Göçmen bir ailenin çocuğu olarak geldiği İngiltere’de bir pop yıldızına; söylemleri, güçlü mesajlar içeren klipleriyle geniş bir grup için de bir ikona dönüşen M.I.A.’nın hayatına şimdiye kadarki en kapsamlı bakışı getirecek belgeselin yönetmeni ise Steve Loveridge.