Michael Johnson: “İhtiyacım olan rahatlık Nike React’te var”

Nike’ın son buluşu Nike React’i deneyimleyen sporculara odaklandığımız serimizin ilkine Amerikalı efsanevi atlet Michael Johnson konuk oluyor.Atletizm dünyasının gelmiş geçmiş en önemli koşucularından biri olan Michael Johnson, katıldığı Olimpiyatlar ve Dünya Şampiyonaları’nda elde ettiği altın madalyalarla kısa sürede efsane haline gelmişti. Özellikle 200 metre ve 400 metre yarışlarında üst üste kırdığı rekorlar ve elde ettiği altın madalyalarla hafızalarımıza kazınan Johnson, kariyeri boyunca dört kez Olimpiyat rekoru kırmış ve sekiz Dünya Şampiyonluğu’na ulaşarak altın madalyalar kazanmıştı.

MJ2

Katıldığı Olimpiyatlar (1992 Barselona, 1996 Atlanta, 1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları, 2000 Sydney) boyunca 400 metredeki unvanını üst üste kimseye kaptırmadan koruyan tek sporcu olarak tarihe geçen Michael Johnson, aynı zamanda bu istikrarlı kariyeriyle de herkesin ilham aldığı sporculardan biri olmayı başardı.

MJ

Nike tarafından Michael Johnson için tasarlanan altın ayakkabılar, 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda damgasını vurmuştu. 17 yıldır kırılamayan 200 metre rekorunu 19.32’lik süreyle tamamlayan Johnson artık “altın ayakkabılı adam” olarak hatırlanıyordu. Ertesi yıl televizyonlarda yayınlanan Nike reklamlarında ise “En Hızlı Adam” olarak tanıtılıyor ve zihinlere iyice kazınıyordu.

nike goldspikes

Sadece atletizm değil birçok alanda spor yapan sayısız kişinin örnek aldığı sporculardan olan Michael Johnson’ın motivasyon odaklı sözlerinden bazılarını hatırlıyoruz.

“Beni yenebilecek tek kişi yine benim.”

“Konsantre olmak için kullandığım tekniklerin başında, yarış başlamadan kendimi yarışıyor gibi hayal etmek ve hedefime odaklanmak geliyor.” 

“Size birisinden daha iyi olduğunuz için değil herkesten daha iyi olduğunuz için altın madalya veriyorlar.”

18002BD_NIKE_WERunning_JJ0533V3_HD

Londra’da gerçekleşen Nike React lansmanında “dünyanın en hızlı adamı” Michael Johnson da vardı. Nike’ın sporculardan geri bildirimler alarak da geliştirdiği React teknolojisini bizlere anlatması için Johnson’dan daha iyi biri düşünülemezdi. Michael Johnson’ın kendi ağzından Nike React ile ilgili hislerini dinleyelim:

Hedeflediğim mesafeyi koşabilmek için rahat hissetmem gerekiyor. Bu bahsettiğim şey kesinlikle Nike React’te var. Dayanıklılık ve yumuşaklık anlamında gerçekten muazzam bir ayakkabı. Yaşım da ilerliyor ve elbette sakatlık riskini azaltmak için dayanıklı bir ayakkabıya ihtiyaç duyuyorum. Bu iki özellik benim için çok önemli.

Screen Shot 2018-03-07 at 12.25.51

Bence herkes React teknolojisinin faydasını görecek çünkü ortalama düzeyde spor yapan birinin de sakatlanmamak için dayanıklı bir ayakkabıya yani yumuşak ve esnekliğe de ihtiyacı var. Dediğim gibi, benim için dayanıklılık ve rahatlık en önemli şeylerin başında geliyor. Genellikle planlı koşular yaptığım için bunlar bir ayakkabıda aradığım temel şeyler.  

Nike React’a daha yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.