Michael K. Williams (1966 – 2021)

“Kimsenin onun hakkında ne düşündüğünü umursamayan, kapüşonlu, koyu tenli, açık sözlü biri Omar. O, olmayı dilediğim her şey.”

Kendi kuşağının en yetenekli oyuncularından biri olarak anılan, özellikle The Wire ve Boardwalk Empire gibi kalburüstü televizyon yapımlarındaki unutulmaz performanslarıyla tanınan Michael Kenneth Williams, henüz 54 yaşında yaşamını yitirdi. Cansız bedenini Brooklyn’deki dairesinin oturma odasında yeğeni buldu, ölüm nedeni henüz bilinmemekte.

Williams, ilk filmi 1996 yapımı Bullet’ta Tupac Shakur’un kardeşi rolüyle sinemaya adım atmadan önce George Michael ve Madonna dâhil çeşitli isimlerin müzik kliplerde dansçı olarak yer aldığı bir kariyer sürdürüyordu. Daha sonraki yıllarda yer aldığı, MGMT’nin şahane “Cool Song No.2” klibi de şuradan izlenebilir

Önemli yönetmenlerin işlerini (Inherent Vice, 12 Years a Slave, Gone Baby Gone) kapsayan sinema serüvenine rağmen daha çok yer aldığı HBO yapımlarıyla tanınmaktaydı. Kendisini geniş kitlelere tanıtan The Wire’ın Omar Little’ı, beyaz camın gördüğü en başarılı karakter çalışmalarından biri olarak kabul edilir. Boardwalk Empire, The Night Of, Bessie ve Lovecraft Country yine aynı kanalda yayımlanan, popüler projelerinden. Haberden kısa süre sonra HBO, “20 yılı aşkın süredir ailemizin bir üyesi olan Michael Kenneth Williams’ın vefatını öğrenmek bizi harap etti.” cümlesiyle başlayan bir taziye mesajı yayımladı.

The Wire

Tam 5 kez Emmy’ye aday olsa da hiç kazanamayan oyuncu, yer aldığı son dizilerden Lovecraft Country’daki Montrose Freeman performansıyla bu sene de bir adaylık elde etmişti. 20 Eylül’de düzenlenecek törende kategorisinde zafer elde etmesi, şüphesiz şık bir veda olacaktır.

Kamera karşısına geçtiği son işler arasında video oyunları var. NBA 2K21’ın kariyer modunda bir sporcu menajerini canlandırmış; genç yetenek Junior’ın NBA’e uzanan yolculuğunda kilit rol üstlenmişti. 22 Ekim’de yayımlanacak Battlefield 2042 oyununda da serinin önceki macerasında olduğu gibi Kimble ‘Irish’ Graves suretinde karşımızda olacak. 

Endüstride çok sevilen Williams’ın ölüm haberinin yarattığı şok dalgası elbette sosyal medyada da hissedildi. Kendisiyle çalışma şansı bulmuş bulamamış Spike Lee, Wendell Pierce, Ava DuVernay, Barry Jenkins, Leslie Jones, Joel McHale, Stephen King gibi birçok ünlü isim üzüntülerini dile getirdi.