Micheal Stipe’in yeni şarkısı, New York’ta bir sergide

R.E.M.’in 2011’de dağılmasının ardından solist Michael Stipe ilk solo kaydı “Future, If Future” için 2018’e kadar bekledi. Stipe, geçen yıl bir röportajında 18 solo şarkıyı tamamladığını söyledikten sonra “Your Capricious Soul” ve “Drive To The Ocean”ı paylaştı ve birkaç talk şovda Big Red Machine işbirliğiyle “No Time For Love Like Now” isimli bir parça seslendirdi. 

Şimdiyse Michael Stipe, yeni şarkısının sözleriyle, 9 Eylül itibariyle New York’taki Participation Inc. galerisinde sergilenecek bir enstalasyonun parçası olmuş. “My Name is Ray”isimli bu şarkı, tasarımcılar Charles ve Ray Eames’in hayatı ve aşklarıyla ilgili. Şarkının sözleri, Stipe’ın uzun süredir birlikte çalıştığı sanatçı ve küratör Jonathan Berger’in heykelsi yerleştirmesinin bir parçası. An Introduction to Nameless Love isimli sergide yer alan çalışma, 11 Ekim’e dek ziyarete açık olacak. Peki “My Name is Ray” enstalasyon haricinde bir şarkı olarak yayımlanacak mı? Buna henüz bir açıklama gelmiş değil.  

Michael Stipe, Berger’in sanatına dair şunları söylüyor: “Jonathan’ın sunduğu şey bir düşünce deposu. Aynı zamanda bir parıltısı, güzelliği de var. Ne kadar harika olduğunu anlamak için gerçekten ilk elden tecrübe edilmesi gerekiyor.” İkili, Michael Stipe’ın otobiyografik fotoğraf kitabı için de birlikte çalışmıştı.

Yazı: Ezgi Karaarslan