Michel Franco yeni filmi için ABD topraklarında

Türkiye’de kısa bir süre önce vizyona giren Nuevo orden / New Order ile Venedik Film Festivali’nde Gümüş Ayı’ya uzanan ve ilk uzun metrajı Daniel & Ana’dan bu yana Meksika sinemasının en parlak yönetmenlerinden biri olarak anılan Michel Franco, yeni filmi için ABD topraklarını mesken tutuyor. Polonya’da çekileceği sanılan fakat setinin Brooklyn’de kurulacağı kesinleşen projeye dair ilk detaylar gün yüzüne çıktı.


Daha önce de Tim Roth ve Charlotte Gainsbourg gibi tanıdık simalarla çalışmış olan yönetmenin, bu kez Hollywood’un iki yıldız ismini başrollere yerleştirdiği söyleniyor: The Eyes of Tammy Faye’deki performansıyla geçtiğimiz haftalarda kariyerinin ilk Oscar’ını kazanan Jessica Chastain ile son olarak Matt Reeves’in The Batman‘inde rol alan Peter Sarsgaard. Michel Franco’nun sık sık çalıştığı Belçikalı görüntü yönetmeni Yves Cape ile tekrar güçleri birleştirdiği de gelen bir başka haber. İsimsiz projenin konusu ve vizyon tarihi şimdilik gizemini korumakta.

Yönetmenin yine Venedik’te yarışan, Meksika’da çıkılan bir tatilin şiddetli bir trajediyle yarıda kesilmesini anlatan son filminin 22 Nisan itibariyle Türkiye’de vizyona gireceğini de anımsatalım. Sundown; varlıklı bir İngiliz ailesine mensup olan Alice ile Neil Bennett ve ailenin genç üyeleri Colin ile Alexa üzerine kuruyor öyküsünü. Acapulco’da tatilde olan karakterler, bir akrabalarının düzenlerini bozması sonucu beklemedik gerginlikler yaşıyor.

Michel Franco ile jüri üyeleri arasında yer aldığı Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması vesilesiyle buluşup, kısa bir sohbet etmiştik. Bant Mag. No: 77’de yer alan röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Elif Çelik