Michel Gondry yedi yılın ardından setlere dönüyor

Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi bir modern klasiğin yanı sıra The Science of Sleep, Be Kind Rewind, Human Nature, L’écume des jours gibi filmleriyle benzersiz bir sinema dili yaratan Fransız yönetmen Michel Gondry; 1980’lerden bu yana çeşitli alanlarda üretimini sürdürüyor. Radiohead’den Kylie Minogue’a, Björk’ten The Chemical Brothers’a uzanan bir yelpazede çektiği nice video klibin yanı sıra Kidding ile Flight of the Conchords dizileri, çeşitli belgeseller, reklam filmleri ve kısa metrajlar için yönetmen koltuğuna oturmuştu. Verdiği yedi yıllık aranın ardından sinema kariyerini devam ettirmeye hazır anlaşılan.

Advertisement

17 Mayıs itibariyle başlayan 75. Cannes Film Festivali’nin yeni projelere yatırımcı aranan Marché du Film (Film Market) bölümünde, bir Michel Gondry filminin haklarının satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Yaratıcı çıkmazlarla baş etmeye çalışan bir yönetmen odağındaki Fransızca bir komedi olarak tanımlanan Le Livre Des Solutions / The Book of Solutions hakkında bildiklerimiz ne yazık ki pek kısıtlı. Başrolün Pierre Niney’ye (Frantz, Yves Saint Laurent) paslandığına; kadroda ayrıca Blanche Gardin, Camille Rutherford, Frankie Wallach and Vincent Elbaz’ın yer aldığına hakimiz.

Geçtiğimiz yıllarda Michel Gondry’nin fizik, alternatif gerçekler ve romantizmi harmanlayan As She Climbed Across the Table isimli romanın uyarlamasını çekeceğine dair haberler de gündemde yer edinmiş fakat daha sonra projeden ses seda kesilmişti. Mindhunter yaratıcısı Joe Penhall’ın kalem oynatması beklenen filmde bir erkek, bir kadın ve bir kara deliğin oluşturduğu aşk üçgenini izleyecektik.

Yatırımcı bulunması durumunda yeni Michel Gondry filmi Le Livre Des Solutions’un çekimlerine ne zaman başlanacak, henüz bilinmiyor.