David Lynch yeni projesiyle Cannes kırmızı halısını arşınlamaya hazır

Tüm sene konuşacağımız filmlerin ilk kez seyirci karşısına çıkacağı 75. Cannes Film Festivali yaklaşmış, merakla beklenen seçkinin açıklanmasına saatler kalmışken, bu seneki edisyonda kimlerin yer alacağına dair spekülasyonlar da başını alıp gitmiş durumda. Konu hakkında bir makale yayımlayan Variety yazarı Elsa Keslassy da içeriden kalp atışlarını hızlandıran bir bilgi paylaştı; iki farklı kaynaktan, yeni bir David Lynch filminin bu sene Cannes’da arz-ı endam edeceğini öğrendiğini duyurdu.

Wild at Heart ile Altın Palmiye’ye, Mulholland Dr. ile En İyi Yönetmen ödülüne uzanan; The Straight Story ve Twin Peaks: Fire Walk with Me ile de Ana Yarışma’da kendine yer bulan David Lynch için Cannes’ın kariyerinin özel bir noktasında konumlandığı açık. Ne var ki 2017’de sinema kariyerini sonlandırdığını duyuran ve Inland Empire’dan (2006) bu yana televizyon projelerine, kısa metrajlara, müzik videolarına ağırlık veren yönetmenin, detayları sır gibi saklanmış bir işle festivale dönüş yapıyor olması şaşırtıcı elbet. Proje hakkında bildiğimiz tek şey, Laura Dern başta, yönetmenin gedikli olduğu kimi isimlerin kadroda bulunuyor oluşu.

Lynch’in bir sinema filmi çekiyor olduğu söylentisi her ne kadar uzundur sohbetlere meze olsa da bahsi geçen projenin, kendisinin Netflix’le yaptığı anlaşmanın bir ürünü olma ihtimali üzerinde de duruluyor. Anlaşma sonrası hazırlıklarına başlanan ve ismi Wisteria olacağı söylenen mini dizi, Cannes’a özel olarak film formatında kurgulanmış olabilir veya pilot bölümünün genişletilmiş versiyonu yarışabilir. Öte yandan Netflix ile Cannes başkanı Thierry Frémaux’nun arasının limoni olduğu bilindiğinden, bu olasılık hakkında iddialı konuşmak da pek mümkün değil.

Variety yazarı Keslassy’nin bu sır gibi saklanan David Lynch filmi dışında Cannes özelinde zikrettiği başka projeler de mevcut. Yeni David Cronenberg, George Miller, Kelly Reichardt, Hirokazu Kore-eda, Park Chan-wook, Ali Abbasi, Dardenne Kardeşler ve Ruben Ostlund filmlerini de seçkide görmemizin olası olduğuna işaret ediyor kendisi. Top Gun: Maverick, Elvis ve Toy Story uzantısı Lightyear gibi Hollywood işlerinin de prömiyerlerini Cannes topraklarında yapmaları şaşırtıcı olmayacaktır denmekte. 

75. Cannes Film Festivali’nin programının 14 Nisan’da duyurulması bekleniyor.