Michel Gondry ve Olivier Gondry’den IDLES klibi

İngiliz grup IDLES’ın üçüncü stüdyo albümü ULTRA MONO için 25 Eylül’ü beklemekteyiz. Heyecan seviyesi yüksek. Çünkü dördüncü ULTRA MONO teklisi “Model Village”, yönetmenliğini Michel Gondry ve kardeşi Olivier Gondry’nin üstlendiği animasyon kliple paylaşıldı.


Yüksek enerjili şarkılarında insani hislere ve toplumsal adaletsizliklere ses veren IDLES, “Model Village”da da İngiltere kırsalındaki baskıcı hayat biçimini eleştiriyor. Solist Joe Talbot, kırılganlık ve naifliğin toplumun dayatmalarının aksine bir güç kaynağı olduğunu düşündüklerini ve şarkının bununla empati kurmaya davet ettiğini söylüyor. Michel Gondry’nin çalışmalarının el işi ve insancıl olduğunun altını çizen Talbot’a göre, Fransız sanatçının mükemmel olmaya meydan okuyan estetiği şarkıyla çok uyumlu.

Kardeşiyle daha önce çeşitli The Chemical Brothers ve The Vines kliplerinde de birlikte çalışan Michel Gondry de ikilinin farklı animasyon tekniklerinin, farklı olmayı kutlayan bu şarkıda kesişmesinden bir hayli memnun: “Ben kâğıtları kesip, kare kare elimle oynattığım ilkel bir sistemle çalışıyorum. Olivier de bunları CGI animasyonla dönüştürüyor. Klibin ilk bölümünde şarkının sözlerine bağlı kaldık, ikinci kısımda ise karakterlerimizi aya gönderdik.”

WeTransfer’in “WePresent” projesi kapsamında hazırlanan klibin perde arkasına buradan bakabilirsiniz. Bir güzel haber ise şu: IDLES gitaristi Mark Bowen’la ULTRA MONO’ya dair yaptığımız röportaj Bant Mag. Eylül sayısında olacak!

Bristol çıkışlı ekibin Partisan Records etiketli üçüncü albümünde heyecan verici konuklar var: Geçtiğimiz aylarda ilk albümünü yayımlayan Savages solisti Jehnny Beth, Nick Cave & The Bad Seeds ve Dirty Three kadrolarının yıldız ismi Warren Ellis, caz müzisyeni Jamie Cullum ve The Jesus Lizard üyesi David Yow.