Miss Tiny için haklı çıkma arzusu bir zayıflık

Yazı: Eylül Ege

black midi, Fontaines D.C., Squid, Wet Leg, Moreish Idols gibi türlü post punk kolektifinin kayıtlarına eşlik ederek Birleşik Krallık sahnesinden filizlenmiş yeni nesil gitar müziğinin imza prodüktörlerinden birine dönüşen Dan Carey ve geçmişte beraber çalıştığı bir başka grup olan Warmduscher’in davulcusu Benjamin Romans-Hopcraft, Miss Tiny çatısı altında güçlerini birleştirdi. Carey, Romans-Hopcraft’ın frontmanliğini üstlendiği Childhood’un 2014 çıkışlı ilk albümü Lacuna’da da prodüktör olarak yer almıştı.

Geçtiğimiz sene; Goat Girl, Shame, Black Country, New Road gibi ekiplerin de tanındığı yer olan, “New Weird Britain” etiketiyle anılan bu müziğin merkezi hâline gelmiş The Windmill adlı konser mekânında dünyaya merhaba diyen duo, ilk yayını “The Sound”u ise şubatta dinlemeye açmıştı. Adını Romans-Hopcraft’ın kayıtlar sırasında vefat eden büyükannesine verilen lakaptan alan Miss Tiny, 21 Temmuz’da Dan Carey’nin plak şirketi Speedy Wunderground’dan fırlatmaya hazırlandığı DEN7 adlı kısaçalardan ikinci tadımlığı da serbest bıraktı: “The Beggar”.

İlişkilerin bazen, paylaşılan bir şey sebebiyle bir tür güç mücadelesine kapılabileceğinden dem vuruyor parça. Haklı çıkmak için beyhude bir çaba gösterilen bu süreç, sonunda genellikle her iki tarafın da en az diğeri kadar zayıf olduğunu açık ediyor. Bir yandan tutkuyu harlasa da bu davranışın sürdürülmesi iki kişinin arasındaki sihri yavaş yavaş tüketiyor aslında. “The Beggar”, benzer bir çekişmeye atıfta bulunan gitar kompozisyonu, cool vokalleri ve tiz, gergin synth dokunuşlarıyla mevzubahis iç sıkışıklığını deneyimletiyor dinleyicisine. Cassie Moles yönetmenliğinde hazırlanan görsel eşlikçi ise aynı hisleri iki robot etrafında yaşatıyor.