Mix Festival’e geri sayım: Dudu Tassa ve The Kuwaitis

Son dönemde sık sık duymaya başladığımız ve Mix Festival’in programında da merak ettiğimiz performanslar arasında yer alan Dudu Tassa and the Kuwaitis grubunun ve yaptıkları müziğin arkasında yatan öyküyü paylaşıyoruz.Önümüzdeki haftasonu Zorlu PSM’de gerçekleşecek Mix Festival’in ilk gece programındaki  performanslardan biri de İsrailli müzisyen Dudu Tassa ve The Kuwaitis grubuna ait. Müzik sahnesinin en köklü festivallerinden biri olan Coachella’nın bu seneki açılış performansını gerçekleştiren bu ekip aynı zamanda Radiohead’in 2017 Amerika turnesine ve Tel Aviv konserinde de ön grup olarak eşlik etti.

1930’lar ile 50’ler arasında kardeşi Saleh Al-Kuwaiti ile beraber ürettikleri müzik ile Arab dünyasında büyük popülerlik yakalayan ve sonrasında Musevi kökenli olduğunun ortaya çıkmasıyla Saddam Hussein tarafından yasaklanan Kuwait’li müzisyen Daoud Al-Kuwaiti’nin torunu olan Dudu Tassa aslında geçtiğimiz on seneyi İsrail’de kendi müziği üreterek kariyerini ilerletiyordu. Ancak bir gün 20. Yüzyıl’ın başlarında en popüler bestelerden bazılarına imza atmış olan büyükbaba ve büyükamcasının eski plakları ile bir dolu bir kutu bulduğunda onun parçalarını kendi modern ve  rock bazlı yorumuyla yeniden yorumlama kararı aldı.

Bu karar öncesinde İbranice müzik yapan Dudu Tassa, Arapça ve eski parçalara dönme riskini alarak aslında ummadığı bir ilginin de temellerini atmış oldu. Hem Al-Kuwaiti kardeşlerin döneminin nostaljisini yaşayan jenerasyon hem de Tassa’yı İbranice parçalarından tanıyan genç jenerasyon tarafından büyük ilgi gören bu proje Dudu Tassa ve The Kuwaitis isminin hızla bilinirlik ve popülerlik yakalamasını sağladı.

Radiohead üyesi Jonny Greenwood ile 2009’da “Eize Yom” parçası için iş birliği yapan ve bu süreçte arkadaş olan Tassa, grubu The Kuwaitis ile beraber Dudu Tassa and the Kuwaitis (2011) and Ala Shawati (2015) isimli iki albüm yayınladı. Greenwood’un Tassa’nın yeni projesi kapsamında ürettiği müziği Radiohead elemanlarıyla paylaşması üzerine efsanevi grubun 2017 turnelerinin açılış performanslarını gerçekleştirme fırsatını yakalan Tassa ve The Kuwaitis ekibi üç buçuk haftaya yayılan bir dönem için tüm diğer konserlerini iptal ederek, vize sorununu da aştıktan sonra Amerika’da Radiohead ile başlayıp Coachella performansları ile devam edecek önemli bir adım atmış oldu. Mix Festival’in farklı türlere yayılan programında kendine has bir yere sahip olan Dudu Tassa ve The Kuwaitis önümüzdeki haftasonunun yakalanması gereken performanslarından bir tanesi.