Modern Zaman Şamanları: 33 Mehmet & Zoltan Robotny

1970’lerde İstanbul’daki kulüplerde ve mekânlarda çalmış, bu coğrafyanın ilk DJ’lerini Bant Mag. Havuz / Bina kabinine davet ederek zamanı bükmeye niyetlendiğimiz yeni bir serimiz var. İsmi Modern Zaman Şamanları. 18 Aralık’ta çok heyecan duyduğumuz bir konukla başlıyoruz: 33 Mehmet ismiyle de tanınan Cevat Başar.

İsmini 2011’de Bant Mag. ekibi olarak Babylon Dergi için hazırladığımız bir dosyadan alıyor seri. Türkiye’de DJ’liği meslek edinmiş ilk kişilerden biri olan Cevat Başar, ​​Modern Zaman Şamanları için kendi macerasını ve DJ’lik anlayışını şu sözlerle anlatmıştı:

“DJ, bence dinleyiciyi ve dans eden kitleyi müzik birikimi ve tekniğiyle yönlendiren, etkileyen kişidir. DJ’lik de, müziğe duyduğum derin sevgi ve tümüyle müziği öğrenme ve araştırma isteği… Öğrencilik yıllarımda gündüz diskotek matinelerinde müzik, ritim ve dansla tanışınca zamanla DJ olma isteği gelişti ve bir ağbinin yanında çıraklığa başladım. Kısa sürelerde ve mekân boşken ve kapanışa yakın çalıyordum ilk başlarda. Sonraları diskotek ve gece kulüplerinde çaldım. Gece bu kulüplerinde DJ’ler ve canlı orkestralar dönüşümlü program yaparlardı. Club Reşad’da, 1977’de Erenköy Club 33’te, ki orası diskotekti, 1977-79 arasında Elmadağ Club 33’te, sonra da Club HamtiDamti, Big Ben gibi mekânlarda çaldım. Şimdi olsa, restoran-bar tarzı yerlerde çalmayı isterdim. Ya da, eğer olsaydı, bir caz kulübünde. Bu ilk tercihim olurdu. Bu kadar birikimden sonra böyle bir yerde çalmayı istemem de gayet doğal.” 

“Benim DJ’liğe başladığım günlerden bugünlere çok şeyler değişti. BPM’leri makinede görmek, laptopla miks yapmak mümkün artık. Teknoloji DJ’liğin kesinlikle önünde. Ama yine de analog oluşum gözde. Her şeyiyle doğallık, sesin derinliği, genişliği, natürel yumuşaklığı… Bu sadece plakta var olacak. Bugün DJ’lerin çoğu plak kültüründen uzak ve deneyimsiz.”

“DJ’likte herkes kendi tarzını kendi oluşturur muhtemelen. Herkesin tarzı değişiktir, birbirine benzemez. Müzik dağarcığını geliştirmek önemlidir. Ambiyansa göre parça seçimi en büyük faktördür. DJ’likte başarıyı seçiciliğe yönelik profesyonelce yaklaşım getirir.”

Modern Zaman Şamanları: 33 Mehmet

33 Mehmet, Modern Zaman Şamanları gecesinde plaklarıyla kabinde olacak. Açılış seti ise Zoltan Robotny’den. Ayrıca 33 Mehmet’ten kendi hikâyesini dinlediğimiz bir mini belgesel de hazırladık. İlk gösterimini Modern Zaman Şamanları kapsamında Bant Mag. Havuz / Bina’da yapacak. Bir yaşayan efsaneden hem şehirde DJ’lik kültürünün nasıl filizlendiğini dinlemek hem de ders niteliğindeki plak miksleriyle partilemek isteyenler, 18 Aralık’ta görüşürüz!

Gösterim: 20.00
DJ set: 21.00

Katılım ücretsiz.
Gösterim için katılımcı sayısı 50 kişiyle sınırlıdır.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/