Mogwai’dan RPG usulü video: “Ritchie Sacramento”

Son stüdyo albümü Every Country Sun’ı 2017’de yayımlayan İskoç post rock grubu Mogwai, As the Love Continues ile 4 yıllık arayı sonlandırıyor. Ekimde dinlediğimiz “Dry Fantasy”nin ardından ikinci tekli de dinlemeye açıldı.

“Ritchie Sacramento” adını taşıyan şarkının Mogwai dünyasına yeni bir şey eklediğini söyleyemeyiz. Grubun sadık kitlesinin alışık olduğu fikirler, melodiler ve tonlar duyuluyor. Nitekim gitarist Stuart Braithwhite, şarkıyı albümün alışılmış şarkı formuna sahip tek kaydı olarak tanımlıyor.

Şarkının ilham kaynağı, 2019’da hayatını kaybeden Silver Jews üyesi Dave Berman’ın ölüm yıl dönümünde Bob Nastanovich’in anlattığı bir anısı olmuş. Berman ve Nastanovich’in öğrencilik yıllarında spor bir arabaya kürek fırlatma hikâyesi, şarkının fitilini ateşlemiş. Hatta albüm de bu hikâyeden bir cümleyle açılıyormuş.

“Ritchie Sacramento”nun Sam Wiehl imzalı klibinde RPG oyunlarını andıran bir atmosfer yaratılmış. 

Prodüktör koltuğu bir kez daha Dave Fridmann’ın

19 Şubat 2021’de Rock Action etiketiyle yayımlanacak albümün prodüktör koltuğunda Mercury Rev, Low, Tame Impala ve Baroness gibi isimlerin albümlerinde parmağı olan Dave Fridmann var. Kendisi Mogwai ile erken dönem klasikleri Come on Die Young ve Rock Action’ın yanı sıra son stüdyo albümü Every Country Sun’da çalışmıştı. 

As the Love Continues’un iki de heyecan verici konuk müzisyen var: Atticus Ross ve Colin Stetson. Son yıllarda film ve belgesel müziklerine ağırlık veren Mogwai’ın bu alanda ses getiren işler yapan ikiliyle yaptığı parçaların da sinematik bir atmosfer barındıracağına şüphe yok.

Online konser 13 Şubat’ta

2020 başlarında kaydedilen 11 şarkılık albümün prömiyeri özel bir canlı performansla yapılacak. As The Love Continues’un yayınından altı gün önce, 13 Şubat 2021 günü erişime açılacak konser filmi, Glasgow’daki çağdaş sanat mekânı Tramway’de kaydedilmiş. 

Daha önce “Simon Ferocious” ve “The Lord is Out of Control” kliplerinde grupla çalışan Anthony Crook yönetmenliğinde çekilen konser filminde, albüm ilk kez baştan sona dinlenebilecek. Biletler satışta.

Yazı: Ant Arın Sermet

Yükleniyor...