Ne dinlesek: Mogwai, Kadebostany, CHAI ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.

Haftanın öne çıkanları

ALBÜM: Mogwai – As The Love Continues
(Rock Action)

25 yılı deviren İskoç post rock grubu Mogwai’dan tam 10. stüdyo albümü. Dave Fridmann prodüktör, Colin Stetson ve Atticus Ross ekibin konukları. An itibariyle Birleşik Krallık’ta haftanın en çok satan albümü olan As The Love Continues, grubun müziğiyle aşina olanlar için çok fazla yenilik barındırmasa da Mogwai yine yapmayı iyi bildiği işi ustalıkla harmanlıyor. 

TEKLİ: Pussy Riot ft. Dorian Electra – TOXIC
(Bağımsız)

Pussy Riot’ın isyan bayrağı 2021’de dalgalanmaya devam ediyor. Bir kez daha Dorian Electra’yla buluştukları yeni şarkının prodüksiyonunda Dylan Brady imzası var. Parçanın epey kanlı klibi herkesin kaldırabileceği cinsten değil, ama meraklısı için buraya bırakalım.

TEKLİ: Kadebostany – Take Me To The Moon feat. Valeria Stoica
(Yeni Dünya Müzik)

Yenilikçi pop prodüksiyonlarıyla tanıdığımız Kadebostany’den 2021’in ilk kaydı. Valeria Stoica’nın trip hop nostaljisi yaratan vokalleriyle büyüyen “Take Me To The Moon”, yakında yayımlanacak DRAMA – Act 2 EP’sinin de habercisi.

ALBÜM: Indigo Sparke – Echo
(Sacred Bones)

Avustralyalı müzisyen ve besteci Indigo Sparke’ın ilk uzunçaları, damarında bol miktarda 60’lar ruhu bulunduran karanlık bir hikâyecilik sunuyor. Prodüktörümüz Big Thief üyesi Adrianne Lenker. Her nefeste görkemiyle büyüleyen vokalleriyle Echo, dingin sabahlarınıza eşlik etmek için bekliyor.

TEKLİ: Osibisa – Douala
(Marquee Records)

Kariyerinde 50 yılı geride bırakan Ganalı topluluk Osibisa, 12 senelik aranın ardından yeni bir albüm yayımlayacak. New Dawn’dan dinlemeye açılan yeni parça “Douala”, geçtiğimiz sene COVID-19 sebebiyle hayatını kaybeden Kamerunlu müzisyen Manu Dibango anısına yazılmış.

EP: Alper Tuzcu – Raíz
(Palma Records)

Besteci, prodüktör, gitarist ve GRAMMY Ödülleri Jüri Üyesi Alper Tuzcu’nun yeni EP’si. Akdeniz’in müzikal geleneklerini farklı uçlarla kesiştiren 2020 çıkışlı Imagina ve Migrante‘yi takip eden Raíz’le üçleme tamamlanıyor. EP’ye ismini veren kelime, Portekizce’de “kökler” anlamına geliyor ve dört parça farklı kültürlerin köklerine ellerini uzatmayı başarıyor.

TEKLİ: CHAI – Maybe Chocolate Chips
(Sub Pop)

Bahar gelsin, çiçekler açsın, havalar ısınsın, CHAI’nin yeni albümü yayımlansın…

EP: Aldes – Eleusis
(Holon Records)

İstanbullu DJ ve prodüktör Aldes’in kozmik bir orman tasviri sunan üç şarkılık EP’si. Su damlaları, sihirli synth katmanları ve içinize işleyen döngüleriyle Eleusis, zaman ve mekândan on dakikalık kaçış biletiniz.

TEKLİ: KAYTRANADA – Caution
(RCA)

Yeni parçasının prömiyerini TikTok’un Black History Month kutlaması kapsamında yapan KAYTRANADA, funk ve disco hissiyatını kendine özgü müzikal diliyle harmanlamış.

ALBÜM: Deniz Taşar – Pişman Olunmayan Dünler
(Bağımsız)

Şarkı yazarlığını “kendini ve müziği keşfetmek” olarak tanımlayan Deniz Taşar, dinleyicilere ortak duygularda buluşma ve içten bir hikâyecilik vaat ediyor. 2015-2020 aralığında yazdığı parçaları bugünkü Deniz’in gözünden yeniden yorumlamış ve konsept olarak da bütünlüklü bir iş ortaya çıkarmış.

TEKLİ: Shamir – Ocean Eyes
(We Are: The Guard)

Derinliklere gizlediğiniz, belki de üstünü örttüğünüz duygularınızı kulağınıza melodiler fısıldayarak suyun üstüne çıkarabilen Shamir’den bir Billie Eilish cover’ı. Shoegaze soslu ve tabii ki baştan sona bir his tufanı.

EP: Rinxlaya – Denek00
(M4NM)

Deneysel hip hop üretimleriyle baş döndüren Rinxlaya’nın ilk EP’si. Wodashin düeti “B12” ile bu koleksiyona dair beklentimiz epey yükselmişti. Nitelikli prodüksiyonları ve hikâyeciliğini, her parçada yaptığı iş birlikleriyle harlıyor. Document1, Grejuva, Tembel Hayvan, Emiladil; Denek00’da parmağı olan diğer isimler.

TEKLİ: Dinosaur Jr. – I Ran Away
(Jagjaguwar)

Solist ve gitarist J. Mascis, karantina döneminde bol bol Thin Lizzy dinlemiş ve hâliyle gitarda twin lead çalışmaları yapmış. Yeni dijital ortamlarda erişime açılan ilk tekli de bu etkiyi gözler önüne seriyor. Ortak prodüktör Kurt Vile da 12 telli gitarıyla ekibe eşlik etmekte.

TEKLİ: Oğuz Öner – Silence Wide
(Bağımsız)

Kendini bir “ses dokuyucu” olarak tanımlayan Oğuz Öner’in meditatif anlarla bezeli ilk teklisi. “Silence Wide”, pandeminin ilk aylarında yazılmış ve dönemin ruhunu her köşesine nüfuz eden elektro-akustik bir beste.

TEKLİ: Nils Frahm – O I End
(Erased TapeS)

Kendinizi Nils Frahm’ın güvenli kollarına bırakın ve piyanonun hâkimiyetindeki yeni şarkısıyla biraz hüzne yer açın.

TEKLİ: The Horrors – Lout
(Caroline International)

The Horrors, gelecek ay yayımlanacak bir kısaçaların da müjdecisi olan “Lout” isimli yeni tekliyle geri döndü. Parça, grubun diskografisinde özel bir konumda olan 2017 çıkışlı albüm V sonrasında, endüstriyel dokunuşlar içeren yeni ses dünyasının meyvesi.