mojave dört duvar arasından kurtarıyor

Yazı: Asena Büyük

İstanbullu alternatif rock topluluğu mojave’den yeni sesler yükseliyor. Mayıs ayında dinlemeye açılan “İTİNAYLA”yı takip eden “Nefessiz”, mojave’nin tansiyonu yüksek rifflerle dolu dünyasına serbest dalış yaptırıyor.

“Nefessiz” ismiyle müsemma, bireysel ve toplumsal sıkıntıların yarattığı klostrofobik hissi, yabancı hissetmenin pek de mümkün olmadığı bir dille anlatıyor: “Tıpkı dört duvar / Yıkmak zor gelir / Yuva yaptım içinde kendime / Tutsak bir hayat / Geçmez, geçer mi?” Sıkışıp kaldığınız ve beklemenin fayda etmediği o yerden sizi, enstrümanların öfkesi kurtarıyor. “Nefessiz”in alametifarikası; ağır riffleri, oyuncu bas yürüyüşleri ve puslu ritimleri.

Parça 2021 yılında No.5 stüdyolarında kaydedilmiş. Davulda Ege Soydan, elektro gitarda Can Doğu Baykan, bas gitar ve klavyelerde Uluç Beykoz, vokalde ise Enes Cihan Güvenç’i duyuyoruz. 

“Nefessiz”in tütün ürünleri kullananlara oldukça tanıdık gelecek olan kapak tasarımı,  grubun diğer görsel işlerinden de sorumlu ekip üyesi Uluç Beykoz‘a ait. Bugünlerde bir albüm hazırlığında olduklarını biliyoruz. Ancak “Nefessiz”, yoldaki albümden farklı bir yerde duruyor. mojave’den dinleyeceğimiz ilk uzunçalara kavuşana dek, bu IDLES-vari tekliyle uyanmaya ve hareket etmeye davetlisiniz. Çünkü “Beklemek asla bir çözüm değil.”