The Ringo Jets riffleri bir megapolü titretiyor

Yazı: Zeynep Naz Günsal

Deniz Ağan, Lale Kardeş ve Tarkan Mertoğlu’dan oluşan İstanbullu rock harikası The Ringo Jets, 2018’de piyasaya çıkan son albümü Open Sesame’nin ardından yeni bir uzunçalar için gün sayıyor. Önümüzdeki ay kavuşacağımız Radio Ringo’dan bu seferki tadımdlığın ismi “Şehir”. 

Temmuzda paylaşılan “Çilek Mevsimi” ve geçen ay üstümüze savrulan “Last Man Standing”den sonra yoldaki albümün üçüncü teklisi olan “Şehir”in kapak görseli, Burak Şentürk imzalı bir illüstrasyon. Kayıt ve miksi Ozan Çanak, mastering’i Chris Athens’a ait. Parçanın ve albümün prodüktör koltuğunda ise ilk kez gruptan Tarkan Mertoğlu var. 

Aynı şarkı süresince sık kimlik değiştirerek, hem göbek attırıp hem headbang yaptırır nitelikte bir şarkı “Şehir”. The Ringo Jets bu kez bir megapolün sınırlarında yaşamanın türettiği klostrofobi ve usanmışlığı, bangır bangır betimliyor.

Anadolu rock sularındaki aranjman ve ritimlerle hard rock ve hatta yer yer glam metal etkileri arasında gidip gelir hâliyle, önceki albümde renk veren seçimlerin üstüne ekleyen ekibin yakın dönem işlerinde dil değişikliğine gittiği de dikkatlerden kaçmamıştı. 10 yılı aşkın süredir birlikte sahneleri ve çeşitli ses sistemlerini inletmeyi sürdüren üçlü, önceki Radio Ringo teklilerinde de mevcut yenilikleri ve tür çeşitliliğini, Open Sesame’de ortaya koydukları evrilmiş sound’u tazeleyerek sunarken; çoktandır aşina olduğumuz güçlü ve harekete geçiren icrasını tekrardan cümle âleme hatırlatıyor.  

Yeni The Ringo Jets albümü, 10 Şubat 2023 günü Ferment Records etiketiyle yayında olacak.