Sinematik David Bowie deneyimi Moonage Daydream’e ilk bakış

Kurt Cobain: Montage of Heck, On the Ropes, Jane gibi ödüllü belgesellerle tanınan Brett Morgen’ın dört yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı, prömiyerini 23 Mayıs akşamı 75. Cannes Film Festivali’nde yapacak olan David Bowie belgeseli Moonage Daydreamden ilk tadımlık gün yüzüne çıktı.

David Bowie’nin yaratıcı, müzikal ve ruhsal yolculuğunu keşfe çıkan Moonage Daydream için “belgesel” ya da “biyografi” tanımlarının ötesinde sinematik bir deneyim yorumu yapılıyor. Yalnızca yaşamı ve müzisyen kimliği değil; dans, resim, heykel, sinema ve tiyatro gibi farklı disiplinlerdeki büyüleyici üretim biçimleri de ele alınmakta. Daha önce yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtlarını kaynak materyal edinen Brett Morgen, filmi IMAX formatında vizyona sokacağını açıklamıştı. 2023’ün ilkbahar aylarında ise HBO ve HBO Max’te gösterime girmesi bekleniyor.

Moonage Daydream‘in en dikkate değer taraflardan biri ise vefatı sonrası Bowie’nin aile üyeleri tarafından geçer not almış ilk sinema projesi olması. Bowie’nin alter egosu Ziggy Stardust’ın doğuş hikâyesine odaklanan, yakın geçmişte izlediğimiz Stardust; bir biyografi olmasına rağmen fazlasıyla kurgusal öğeler barındırması ve telif hakları nedeniyle müzisyenin hiçbir şarkısına yer verilmemesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı. Yeni proje, Stardust’ın ağızlarda bıraktığı kötü tadı unutturacağa benziyor.

Bu arada Moonage Daydream’in ses ekibinde kimi tanıdık isimlerin yer aldığını da belirtelim. David Bowie’nin uzun süreli prodüktörü Tony Visconti’nin yanı sıra Queen hikâyesi Bohemian Rhapsody ile Oscar kazanan Paul Massey, John Warhurst ve Nina Hartstone da künyede yer alan isimler.