Mutoid Man tam gaz geri döndü

Yazı: Güven Yalın

Brooklyn çıkışlı progresif metal grubu Mutoid Man, türün ve komşu janrların meraklıları için bir süpergrup olarak tanımlanabilir. Cave In’in vokalist ve gitaristi Stephen Brodsky, Converge davulcusu Ben Koller ve basçı Nick Cageao’nun kurduğu grup, altı yılın ardından yeni bir basçı, bir tekli, eğlenceli bir klip ve yaklaşan bir albüm haberiyle döndü.

Son olarak 2017’de War Moans albümünü yayımlayan Mutoid Man için yeniliklerin en büyüğü High on Fire basçısı Jeff Matz’in ekibe katılmış olması şüphesiz. Grup tarafından 2021’de Nick Cageao ile yolların ayrıldığı ve “çok gizli bir basçı ile” görüşme hâlinde oldukları duyurulmuştu.

Üçlünün yeni albümü de aslında uzundur gündemde. Hatta davulcu Ben Koller, Ocak 2022’de attığı bir tweet’te “Albüm tamamlanmak üzere, bazı şarkıların sertliğinin altından kalkamıyorum” minvalinde bir mesaj vererek beklentileri yükseltmişti. Nihayet bu albümün detaylarına hâkimiz. Önceki Mutoid Man albümleri gibi Sargent House etiketiyle yayımlanacak yeni koleksiyon 10 şarkıdan oluşacak ve ismi Mutants. Yayın tarihi ise 28 Temmuz.

Yeni Mutoid Man albümünden dinlemeye açılan ilk parça, albümün de açılışını yapacak olan “Call Of The Void”. Hızlı gitar numaraları, hep bir ağızdan söylenen melodiler ve tam gaz davullarıyla grubun hardcore punk tutkusunun yansımalarını duymak da mümkün. 

Absürt ve eğlenceli bir video klip de çekilmiş “Call Of The Void” için. Bir tür yapay zekâ araştırma merkezinin sahnesinde robotik kuklalar olarak karşımıza çıkıyor Mutoid Man üçlüsü. Parçayı çaldıkça olaylar daha da tuhaf bir hâl alıyor ve bir bölüm sonu canavarı karşımıza çıkıyor. Two Minutes to Late Night imzalı video hemen burada.

Mutants albümünün şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda.

01- Call Of The Void
02- Frozen Hearts
03- Broken Glass Ceiling
04- Siren Song
05- Graveyard Love
06- Unborn
07- Siphon
08- Demons
09- Memory Hole
10- Setting Sun