Müzik camiasından 6 Ekim 2020’de hayatını kaybeden Eddie Van Halen için anmalar

Jack White, bir partiye maskesiz katıldığı görüldükten sonra şovdan çıkarılan Morgan Wallen’ın yerini doldurmak üzere 10 Ekim akşamı Saturday Night Live’a konuk oldu. Jack’in hazırlık için sadece birkaç günü olmasına rağmen anlamlı bir performans sergiledi. 

Basçı Dominic John Davis ve davulcu Daru Jones ile power trio kurulumunda gerçekleşen performansta, Jack White’ın ilk parçası Beyoncé ile ortaklığı “Don’t Hurt Yourself”, The White Stripes klasiği “Ball and Biscuit” ve Blind Willie Johnson’ın 1918 grip salgınına değindiği “Jesus is Coming”i harmanlayan bir medley oldu. İkinci şarkısı içinse, eline Eddie Van Halen’in kendisi için tasarladığı özel gitarı alarak “Lazaretto”yu seslendirdi.

White, performanstan önce “Bu gece SNL’deki şarkılardan biri için bu mavi Eddie Van Halen model gitarı kullanmanın güzel olacağını düşündüm” sözleriyle bir paylaşım yaptı: “Gitar, Eddie tarafından tasarlandı. Eddie çok kibardı ve gitarın tam bana göre olduğunu söylüyordu. Bu gece onun şarkılarından birini çalmaya çalışarak yeteneğine hakaret etmeye çalışmayacağım. Bu gitar için tekrar teşekkürler Eddie ve huzur içinde yat.”

SNL’in son bölümünde ayrıca Eddie Van Halen performanslarından kısa bir klip paylaşıldı ve programın sonunda sunucu Bill Burr, Van Halen gömleğiyle sahneye çıktı ve “Rest in Peace Eddie Van Halen” diye bağırdı.

Müzik camiasından 6 Ekim’de 65 yaşında hayatını kaybeden Eddie Van Halen anısına yapılan bazı paylaşımlar:

Queen gitaristi Brian May, Instagram paylaşımında Eddie Van Halen için “Bu harika adam ölmek için çok gençti. Ne yetenek, ne miras! Muhtemelen tarihteki en orijinal ve göz kamaştırıcı rock gitaristi.”

Red Hot Chili Peppers basçısı Flea de Van Halen’in “güzel bir yaratıcı kalbe” sahip olduğunu söyleyerek efsaneyi andı.

Black Sabbath’ın kurucu üyelerinden Geezer Butler, Van Halen’i “Gerçek bir centilmen ve gerçek bir dahi” olarak nitelendirdi. “Tam 2020’nin daha kötü olamayacağını düşündüğümde, Eddie Van Halen’in hayatını kaybettiğini duydum. Şok edici – şimdiye kadar tanıdığım en iyi insanlardan biri.” 

Sea of Thieves video oyununun geliştiricisi Rare LTD ekibi, müzisyene saygı duruşu olarak “Jump” şarkısının korsan temalı bir cover’ını kaydetti.

BaBa ZuLa’dan Murat Ertel de Twitter’dan yaptığı paylaşımında Van Halen’ın müziğin akışını değiştiren müzisyenlerden biri olduğunu ve şelpe tekniğiyle kendisini çok etkilediğini paylaştı.

Yazı: Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...