Müzik dehası Hal Willner 64 yaşında hayatını kaybetti

Lou Reed’in en yakın arkadaşı olan ve Jeff Buckley’nin star ışığını parlatan Grammy ödüllü prodüktör Hal Willner 64 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm sebebiyle ilgili resmî açıklama yapılmayan Willner’ın corona virüsü belirtileri gösterdiği basına yansıdı. Cat Power, Julia Louis-Dreyfus ve Joan Jett gibi ünlü isimler Twitter paylaşımlarıyla üzgünlüklerini belirterek Willner’ı andı.

Advertisement

Uzun yıllar Saturday Night Live müziklerini besteleyen ünlü sanatçının müzik camiasına getirdiği enerji ve heves Twitter sayfasındaki açıklamasında bile kendini belli ediyor: “Sözde müzik yapımcısı. ‘Raging Bull’ vizyona girdiğinden, ‘Another One Bites the Dust’ hit olduğundan ve Kim Kardashian doğduğundan beri Saturday Night Live skeçlerinin müzik insanı.” Willner’ı “vizyoner” olarak tanımlayan müzisyen Diamanda Galas neden tüm sanatçıların Willner ile çalışmak istediğini şöyle açıklamıştı: “Karşısındaki sanatçıya sadece bakarak ve birkaç şarkısına kulak vererek albüm üretebilen bir insan. Albümün tüm şarkılarını, hazırlıkları için kimleri arayacağını ve hepsi dahilerden oluşan müzisyen seçkisinden kimlerin albüme uygun olacağını bir çırpıda anlıyor.” 

Hal Willner’ın cazdan R&B’ye, alternatiften klasik rock’a uzanan müzik zevki ve eşsiz müzikal kulağı, kendisine başka prodüktörlerin kolay kolay cesaret edemediği maceraperest alanlar yarattı. Bunun en önemli örneğinin, Tom Waits, Bonnie Raitt, Sun Ra, The Replacements ve James Taylor gibi birbirinden farklı müzik geçmişlerinden gelen sanatçıları Disney film müziklerine övgü niteliğindeki Stay Awake: Various Interpretations of Music from Vintage Disney Films derleme albümünde bir arada toplaması olduğu söylenebilir. Kariyeri boyunca hazırladığı birçok derleme albüm için Keith Richards, Sting, Ringo Starr, Elvis Costello, Iggy Pop ve daha pek çok ikonik isimle stüdyoya girdi. 

2017’de verdiği bir röportajda insanların sanatçıları artık bir ilham kaynağı olarak görmemesini ve kültürün düşüşünü eleştiren Willner, “John Lennon öldüğünde iki gün işe gidememiştim. İnsanların bu şekilde baktıkları biri var mı diye merak ediyorum – bir yazar, bir şair ya da her kimse. Bu tip insanlar bizi biz yapan insanlardı” demişti. Willner’ın bahsettiği kültür kalmamış olabilir ama bıraktığı müzik mirasının yol gösterici olacağından şüphe yok. 

Yazı: Cansu Çubukçu