“Müzikle Yaşayan Kadınlar” kitabı Kara Plak etiketiyle yayımlandı

Deniz Koloğlu’nun müziği Türkiye’den 23 kadın müzisyenle konuştuğu Müzikle Yaşayan Kadınlar kitabı Kara Plak etiketiyle yayımlandı.

Müzisyen, radyocu, fotoğrafçı Deniz Koloğlu’nun çalışmalarına 2016 yılının sonlarında başladığı kitap, farklı türlerde müzik üreten ve farklı hayatları yaşamış, yaşayan 23 kadın müzisyene sözü bırakıyor. Sunuş metninde Koloğlu kitabı hazırlamaktaki motivasyonunu şu cümlelerle açıklamış: “Bu söyleşi kitabını hazırlamak için geçerli iki sebebim vardı. Öncelikle müzik dinleyen, dinleten ve yapmış biri olarak müzikle ilgili farklı bir mesai fikri çok çekiciydi ve bu bağlamda ben avantajlıydım. Diğer sebebi ise; şahsen, birçok kadın gibi mesleklerimizin, sanatlarımızın başına cinsiyetimizin eklenmesinden ben de rahatsızım.”

Hazırlık sürecinden bu yana yolunu gözlediğimiz kitapta sırasıyla Ah! Kosmos, Aslı Akıncı, Aslı Kobaner, Ayşe Tütüncü, Başak Yavuz, Ceylan Ertem, Elif Çağlar, Ezgili Kevser, Gaye Su Akyol, Gülay Diri, İlknur Yakupoğlu, Kalben, kim ki o, Nada, Nil Karaibrahimgil, Pi, Ruşen Alkar, Saadet Türköz, Selen Gülün, Sıla, Sumru Ağıryürüyen ile yapılmış söyleşiler yer alıyor. Müzikle Yaşayan Kadınlar’da bu isimlerin müziklerini nasıl ürettiklerine, müzik ortamlarında kadın olmanın ne demek olduğuna dair fikirlerini anlattıkları samimi sohbetler bulacaksınız.  

“Müziğe dokunan kitaplar” basan Kara Plak en son 2017’de Patrick Neate’in, 2001’de Whitbread ödülü kazanan romanı On İki Ölçülük Blues’u Türkçeye kazandırmıştı. Yayıneviyle Mayıs 2016 tarihli Bant Mag. No:49 için yaptığımız röportajı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yükleniyor...