Ne dinlesek: Danny Elfman, Tierra Whack, Mr. Bungle, Tsar B ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

Advertisement

TEKLİ: Danny Elfman – Happy
(Anti-)

Çağının en üretken film müziği bestecilerinden Danny Elfman, 36 yılın ardından bir solo tekli yayımladı. Tüyleri diken diken eden bir atmosferi beraberinde getiren “Happy”de Elfman’a Josh Freese, Nili Brosh, Randall Dunn ve Stu Brooks eşlik ediyor. Müzisyen bu parçayı 2020 Coachella performansı için yazmış ve “absürt bir anti-pop şarkısı” olarak tanımlıyor.

ALBÜM: Ane Brun – After The Great Storm
(Balloon Ranger Recordings)

Norveçli sanatçı Ane Brun, kendisiyle ve çevresiyle kurduğu ilişkileri kişisel bir koleksiyona çevirdi. Albümün ilk şarkısı olan “Honey”de geçmişindeki benliğine seslenen Ane Brun, dinleyenlerini içsel bir yolculuğa çıkarıyor.

TEKLİ: Jaymie Silk – Brain Dead
(Lavibe)

Montreal’in Ballroom sahnesinin yeni nesil kahramanlarından Jaymie Silk’e en kıvrak figürlerinizi verin ve duygudan duyguya savrulacağınız bu rollercoaster’a atlayın.

EP: SUUNS – FICTION
(Joyful Noise Recordings)

Yoluna üç kişi devam eden Kanadalı grup SUUNS, kimi arşiv kayıtlarını yeniden ziyaret ederek 6 şarkılık bir EP çıkardı. Jerusalem In My Heart ve Amber Webber düetlerine dikkat.

ALBÜM: Andrew Bird – HARK!
(Loma Vista)

Tematik albümleriyle bütünlüklü bir anlatı yaratmayı alışkanlık edinmiş bir müzisyen Andew Bird. Yeni albümü de kır hayatı yaşayan birinin Noel kutlaması gibi özetlenebilir. Her zamanki gibi çarpıcı keman melodileri, yer yer fısıldayarak söylenen şarkılar ve dingin bir ruh hâli hâkim.

TEKLİ: ANOHNI – I Will Survive
(Bağımsız)

Gloria Gaynor’ın klasik şarkısı “I Will Survive”ı yorumladığı yeni bir kayıt paylaşan ANOHNI, kaleme aldığı mektupta Facebook’la yaşadığı talihsiz bir olayı detaylandırdı ve bilinçlenme çağrısında bulundu. Detaylar için buraya.

TEKLİ: Black Tusk – Seeing Visions
(Bağımsız)

Savannah çıkışlı sludge metal üçlüsü, 16 yıllık arşivinden gizli kalmış kayıtları 6 Kasım’da albüm olarak Bandcamp’te yayımlıyor. İlk tadımlık “Seeing Visions”, canhıraş bir kovalamaca gibi tınlıyor.

ALBÜM: Angel Bat Dawid & The Brothahood – LIVE 
(International Anthem)

“Buraya geldiğimden beri bana bok gibi davrandınız!” Chicago’nun deneysel caz sahnesinin en özel figürlerinden Angel Bat Dawid ve grubu The Brothahood’un 2019 sonbaharında Berlin’de kaydedilmiş canlı performans albümü bu sözlerle açılıyor. Perde arkasına bir bakalım: Ekip JazzFest Berlin performansı için Chicago’dan yola çıkmak üzere, kendilerine The Brothahood üyesi Viktor Le Givens’ın sokakta bayıldığı ve hastaneye kaldırıldığı bilgisi geliyor. Festival yetkilileri kendilerine “Eğer bir yedek bulup çalmazsanız ücretinizi düşürmek zorundayız” bilgisini veriyor. Dawid ve ekibi, kafaları epey bulanık ve ağır duygularla boğuşurken nefes kesen bir performans sergiliyor. Albüm olarak belgelenmesi fazlasıyla anlamlı. Bunu da müzik sektöründe sanatçılara karşı yaklaşımın dünyanın hiçbir yerinde adaletli olmadığı konusuna dikkat çekmek için fırsata çeviriyorlar, ellerinize sağlık! 

TEKLİ: Tierra Whack – Dora
(Interscope Records)

Oyun gibi melodiler çalan synthleriyle gönlümüzü çalan “Dora”, Tierra Whack’in hemen her işi gibi müthiş bir klibe sahip. Alex Da Corte imzalı video, Susam Sokağı’ndan fırlamış gibi.

EP: Gaye Su Akyol – Yort Savul: İSYAN MANİFESTOSU!
(Glitterbeat – Dunganga Records)

EP’nin açılışını, rock’n’roll ve Anadolu ezgileriyle yoğrulmuş, yüksek enerjili “İsyan Manifestosu” yapıyor. İkinci parça “Bittim ama Tamamlanmadım”la biraz kederlenip, son parça “Şerefe”de tüm yaşadıklarımıza kadeh kaldırıyoruz.

EP: Lol K – The Breeze
(Halcyon Veil)

Mica Levi’nin Good Sad Happy Bad grubunda da yer alan CJ Calderwood’un Junior XL ile hayat verdiği Lol K’in ilk resmî yayını. Şehir hayatında yalnız hissetmek ve aidiyet gibi temaları işleyen altı şarkı sonik açıdan fazlasıyla zengin. Ayrıksı pop meraklıları kaçırmasın.

TEKLİ: Sleaford Mods feat. Billy Nomates – Mork N Mindy
(Rough Trade)

Sleaford Mods ikilisi, bu kez yanına yılın en dikkat çekici çıkışlarından birini yapan Billy Nomates’i almış. Şarkının mesajı net: Hayal gücünüzün kabuklarındaki küçük çatlaklar aslında güzelliğinizi oluşturuyor. Yeni SM albümü 15 Ocak’ta yayında.

ALBÜM: Salem – Fires In Heaven
(The HYV)

Witch house akımının revaçta olduğu 2010’da ilk albümünü yayımlayan Jack Donoghue ve John Holland ikilisinin 11 şarkılık ikinci albümü. Michigan’ın kuzeyinde eski bir balıkçı çiftliğinde kaydedilen Fires In Heaven’ın ruhani yol göstericisi Shlohmo olmuş.

TEKLİ: Zaf – Uyuşuk Canavar
(Lordlar Sofrası Records)

Zaf mahlasıyla solo kariyerine devam eden Zafer Toker, yeni teklisiyle sonik keşiflerini sürdürüyor. Puslu bir havaya sahip “Uyuşuk Canavar”, yoğun elektronik katmanlarla iç içe geçen vokal melodileriyle genişleyen bir atmosfer yaratıyor.

ALBÜM: Dizzee Rascal – E3 AF
(Dirtee Stank Recording)

Sesini duyuramayanlara ses vermeyi öncelik edinen Dizzee Rascal’ın yeni albümünün odağında politika var. Gergin ve yüksek dinamiklere sahip albüm, öfkeli sözleriyle her parçada kuvvetli mesajlar veriyor.

TEKLİ: Lazy Queen – Last Call
(Eget Selskap)

Norveçli grup Lazy Queen’in yeni teklisi, 90’lar sonlarının havasını içine sıkıştırıyor. Melankoliyi, hareketi, nostaljiyi bir arada yaşamak isteyenlere…

TEKLİ: The Avalanches feat. Leon Bridges – Interstellar Love
(Modular Recordings)

Aralık ayında yayımlanacak yeni The Avalanches albümünden bir tadımlık daha. Leon Bridges eşlikli şarkı, uzay boşluğu tadında; kimi zaman elektronik dokunuşlarla dinlendirirken, kimi zaman tempoyu yükseltiyor.

TEKLİ: Ben Khan – Lightspeed
(Dirty Hit)

J Dilla’nın flowlarından ve B.B. King’in blues melodilerinden etkilenen Londralı müzisyen, üç şarkılık EP’si için 13 Kasım Cuma tarihini işaret ediyor.. EP’nin duygu yüklü ilk teklisini tek seferde kaydettiğini söyleyen Khan, böylelikle parçanın kendine ait bir gerçekliğe sahip olduğu görüşünde.

ALBÜM: Eels – Earth To Dora
(E Works/PIAS)

Kariyerinin 25. yılını geride bırakan alternatif rock grubu, 13. stüdyo albümüyle pandemi sürecinde özlenen “normal” yaşantıya mektuplar yazmış. İyi hissetmek için döndürülebilir ama müzikal anlamda pek bir yenilik vaat etmiyor.

ALBÜM: Puscifer – Existential Reckoning
(Alchemy Recordings / BMG)

Tool solisti Maynard James Keenan’ın kafasına eseni yaptığı bir oyun alanı olarak tanımlanabilecek Puscifer’ın dördüncü uzunçaları. Muhtemelen bu projenin şimdiye dek yayımladığı en ciddiyetli şarkı koleksiyonu. 

TEKLİ: Document1 & Afgan – Take The Plunge 
(M4NM)

Tekinsiz tınılara özel bir ilgi duyanlar, dinlediği müziğin gerilim yaymasını isteyenler, buraya bakın hele! Documetn1 ve Afgan’ın taptaze güç birliği, Gary Numan’ın enstrümantal parçalarını andıran ihtişamlı bir karanlığa sahip. 

TEKLİ: Caroline Kingsburgy – Fall in Love
(Fortune Tellers Music)

Los Angeles’ta yerleşik müzisyenin 2020’deki ilk teklisi. Akılda kalıcı bir nakarat, 80’ler referansları ve yüksek enerjili bir düzenleme. Farkına varmadan ciddileşen duygulardan bahseden şarkıyı kişisel deneyimlerden yola çıkarak yazmış Kingsburgy. 

ALBÜM: Emma Ruth Rundle & Thou – May Our Chambers Be Full
(Sacred Bones)

Doom. Sludge. Çığlıklar. Saç döktüren gitar tonları. Tam böyle bir şeye ihtiyacımız vardı!

ALBÜM: Mr. Bungle – The Raging Wrath of The Eastern Bunny Demo
(Ipecac Recordings)

Mike Patton’ın nadasa yatırdığı projelerini canlandırma huyunu biliyoruz. 1999’dan bu yana ortalıkta gözükmeyen Mr. Bungle’ın dönüşü başlı başına heyecan verici. 35 yıllık thrash metal demolarını yeniden uyandırmak için stüdyoya giren ekibe Dave Lombardo ve Scott Ian da katılmış. Tebessüm ettiren bir nostalji ama sevdiğimiz, özlediğimiz Mr. Bungle’la pek alakası yok. 

EP: Tsar B – Unpaintable
(Bağımsız)

Belçikalı müzisyen, ilk solosundan iki yıl sonra, her parçasına farklı bir lezzet serpiştirdiği bir kısaçalarla karşımızda. Nova Twins düeti, punk ruhlu ama elektronik tınılı “Flitch” favorimiz.

ALBÜM: TOBACCO – Hot Wet & Sassy
(Ghostly International)

TOBACCO yeni albümünde, karakteristik arızalarının seviyesini biraz düşüyor; akılda kalıcı melodilerini iyice parlatıyor. Kendi tabiriyle “ince işçilik”, yeni albümün DNA’sını oluşturan detay. Kendisiyle yaptığımız röportajı okumak için buradan Bant Mag. No:71’e ulaşabilirsiniz.

EP: Septage – Septic Decadance
(Me Saco Un Ojo)

Kopenhag’da yaşayan Malik, Tobias ve Uğur üçlüsü, pandemi sürecinde kurdukları Septage grubuyla goregrind / death metal havuzunda geziniyor. 12 dakikalık EP’de çiğ mi çiğ, baş döndürücü hatta beyin eriten 4 parça var. Kısa soluklu ama tesiri uzun süren bir çalışma, tavsiyesi için Taner Yücel’e teşekkürler.

TEKLİ: Can Türkkan – Chopin Nocturne No.20
(Babajim İstanbul)

Zülfü Livaneli’den Nilüfer’e birçok müzisyenle çalışmalar yapan, bestecilik ve caz vokal dallarında ödüller kazanmış Can Türkkan, yakında kendi aranjman ve bestelerini yayımlayacak. Öncesinde çalmayı çok sevdiği kimi piyano eserlerini seslendirdiği kayıtlarıyla karşımızda. Serinin ikinci yayını Frédéric Chopin’in meşhur bir bestesi.

TEKLİ: Gone Is Gone – Breaks
(Clouds Hill)

Mastodon, Queens of the Stone Age ve At The Drive-In üyelerinden oluşan süpergrubun, ikinci albümünü duyurduğu teklisinde endüstriyel dokunuşlar iyice belirginleşmiş durumda ama ekip melodik olmayı da elden bırakmıyor.

TEKLİ: WooDaRealest X Killer Mike – Greatness
(No Face No Case)

Atlanta’nın yeni nesil hip hop sahnesinin özgün seslerinden WooDaRealest ve RTJ üyesi, hip hop üretimlerinin yanı sıra aktivist eylemleriyle de ilham veren Killer Mike güçlerini birleştirdi. İkilinin tanışması, WooDaRealest’ın Killer Mike’la fotoğraf çektirmek istemesiyle gerçekleşmiş, sonunda ortaya “Greatness” çıkmış.

TEKLİ: Tegan and Sara – Make You Mine This Season
(Warner Records)

Kanadalı indie pop ikilisinin yeni teklisi, Clea DuVall imzalı Noel filmi Happiest Season için kaydedildi.

TEKLİ: Helado Negro – Lotta Love 
(4AD)

Neil Young’ın birçok kez coverlanmış klasiklerinden “Lotta Love”a Helado Negro yorumu. Kendisine Wye Oak’tan Jenn Wasner, Devendra Banhart ve Adron vokallerde eşlik ediyor.

Yazı: Aybüke Beren Kiraz, Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan