Müzisyenlerden zor durumdaki yaratıcı organizasyonlar için acil nakit yardımı çağrısı

Nick Cave, PJ Harvey, Rufus Wainwright ve birçok müzisyen, İngiltere Kültür Sekreterliği’ne bir çağrıda bulundu. Corona virüsü pandemisinde ortaya çıkan bir mağduriyete, küçük ölçekli sanatçıların karantina ve ekonomik durgunluk nedeniyle zorluk yaşayacağına dikkat çeken mektup, İngiltere’nin “cultural wasteland”e (Kültürel kuraklık) dönüşmemesi için atılan bir adım. Şansölye Rishi Sunak ve Kültür Sekreteri Oliver Dowden’a hitap eden mektupta Johnny Marr, Paloma Faith, Jamie Cullum ve Katie Melua gibi isimlerin de imzaları var.

Özellikle Creative Industries Federation’ın bileşenlerinden olan sanatçılara acil fon desteği talebinde bulunan mektuptan sonra CIF içerisindeki freelancer ve yaratıcı organizasyonlar arasında  yapılan anketteki istatistik veriler katılımcıların %50’sinin halihazırda gelirlerini kaybettiklerini ve ancak 7 kişiden 1’inin ayın sonuna kadar geçinebileceği sonucunu gösterdi.

Mektuptan bir bölümle devam etmek gerekirse: “İngiltere’nin yaratıcı sektörünün yarısını kaybetmesine ve kültürel kuraklık oluşmasına izin vermeyeceğiz. Sanat endüstrisi İngiltere’nin en büyük başarılarından biri. Üstelik ülke ekonomisine oranla 5 kat hızlı olarak büyüyen bir alan. Sanat sektörü İngiltere’nin ekonomisinin yeniden inşasında çok kritik bir öneme sahip olacak.”

CIF CEO’su Caroline Norbury ise durumu şöyle ifade ediyor; “Mekânlar, müzeler ve sinemalar kapalı, film çekimleri ertelendi ve festivaller iptal edildi. İngiltere’nin öncüsü olduğu yaratıcı sektör adına derin sorunlar ortaya çıkıyor. Yaratıcı organizasyonlar ve profesyoneller nakite ihtiyaç duyuyor, tam da şu anda. Hükümetin serbest çalışanlara ve işletmelere yaptığı destekleri memnuniyetle karşılarken aynı zamanda birçok yaratıcı organizasyon ve freelancerın şu an boşlukta kaldığını ve acil nakit desteği olmadan bu krizden geçemeyeceğini biliyoruz.” 

Bundan önce de müzisyenler Şansölye Rishi Sunak’a bildirimde bulunmuş ve kendi başına çalışan sanatçılar için destek istemişti.

Yazı: Betül Kamış